Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na pokładach samolotów płacili kartami bez pokrycia. Wyłudzili 150 tys. zł

Podejrzanych o oszustwa zatrzymali funkcjonariusze komisariatu na warszawskim lotnisku

Policjanci z komisariatu na Okęciu zatrzymali dwie kobiety i mężczyznę w wieku od 42 do 47 lat, podejrzanych o szereg oszukańczych transakcji kartami płatniczymi. Proceder polegał na realizacji płatności kartami bez pokrycia podczas podróży lotniczych na pokładach samolotów. W ciągu dwóch ostatnich lat oszuści mieli dokonać płatności na łączną kwotę co najmniej 150 tys. zł. Prawdopodobnie wykorzystywali możliwość realizacji transakcji w trybie offline, gdy zapytanie o saldo rachunku karty nie jest wysyłane do wydawcy w trakcie płatności.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba fraudów kartowych

Sprawę zgłosiła policji jedna z linii lotniczych. Kilka dni temu, podczas lotu z Egiptu na lotnisko Chopina w Warszawie, oszuści kolejny raz próbowali zapłacić kartami bez pokrycia. Tym razem wartość zakupów wyniosła 10 tys. złotych. Podejrzanych zatrzymano bezpośrednio po wylądowaniu samolotu na Okęciu. Przeszukano bagaż a następnie mieszkania zatrzymanych osób. W rezultacie zabezpieczono mienie znacznej wartości nabyte w sposób nielegalny, głównie zegarki, biżuterię, kosmetyki i alkohol. Teraz nieuczciwi pasażerowie staną przed sądem, który może ich skazać nawet na osiem lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Polacy wstydzą się, gdy na koncie nie mają pieniędzy

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w I poł. bieżącego roku banki z Polski odnotowały rekordową liczbę i wartość oszukańczych transakcji zrealizowanych przy pomocy kart płatniczych. Było ich ponad 90 tys. a łączna kwota fraudów przekroczyła 27 mln zł. Bank centralny uspokaja jednak, że mimo to udział tego typu operacji finansowych utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, co czyni polski rynek jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Więcej na ten temat w tekście Rekordowa liczba i wartość fraudów kartowych – ponad 94 tys. w I poł. 2019 r. Ale NBP uspokaja, że nie ma się czym martwić.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies