Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatność kartą nie przeszła, bo brak środków na koncie? Wstydzi się tego 43 proc. Polaków

Taka sytuacja najbardziej stresuje kobiety i osoby w wieku od 18 do 24 lat

BIG InfoMonitor opublikował wyniki badania dotyczącego postaw Polaków wobec finansów. Badanie pokazało, że aż 43 proc. rodaków wstydzi się, gdy brakuje im środków na koncie podczas płacenia kartą za zakupy. Jest to jedna z dwóch najbardziej stresujących sytuacji związanych z finansami. Tyle samo osób odczuwa stres za sprawą umieszczenia ich w rejestrze dłużników.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba i wartość fraudów kartowych

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, przekonuje, że reakcje tego typu są charakterystyczne dla osób, które unikają monitorowania swojej sytuacji finansowej, a nawet uciekają od tej wiedzy. – Nie mają do końca świadomości, jakimi środkami dysponują, nie chcą też często wiedzieć, jakie mają zobowiązania, w tym długi, w myśl zasady "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia jaką są finanse – mówi przedstawiciel BIG InfoMonitor.

Brak środków na koncie podczas płatności za zakupy bardziej stresuje kobiety (48 proc.) niż mężczyzn (37 proc.) i osoby młode: aż 63 proc. respondentów w wieku 18-24 uznało to za sytuację najbardziej stresującą. W przypadku seniorów (65-74 lat) na tę odpowiedź wskazało 36 proc. badanych.

Przeczytajcie także: Kolejny bank wejdzie do Bezcennych Chwil

A kart w Polsce przybywa. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca było ich w Polsce ponad 42 mln, z czego 33,5 mln stanowiły karty debetowe, a 5,832 mln karty kredytowe. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec Polski ma w portfelu już więcej niż jedną kartę płatniczą, a wiele osób nosi ich kilka. Jeśli w Waszym przypadku jedną z nich jest karta kredytowa, pamiętajcie aby całe powstałe na niej zadłużenie spłacać w okresie bezodsetkowym.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies