Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak dużo rachunków osobistych w Polsce jeszcze nie było. Rekord w danych NBP

Na koniec czerwca banki z Polski prowadziły już ok. 42,6 mln kont osobistych

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport na temat funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce w I poł. 2019 r. Znajdują się tam m.in. statystyki dotyczące liczby rachunków prowadzonych przez działające w Polsce banki. Okazuje się, że na koniec czerwca instytucje te utrzymywały 42,6 mln kont. To o ponad 0,6 mln więcej w porównaniu z grudniem ubiegłego roku i najwyższy wynik w historii statystyk prowadzonych przez NBP.

Przeczytajcie także: NBP odnotował rekord fraudów kartowych

Bank centralny wskazał, że jednocześnie wzrosła średnia liczba transakcji wykonywanych na pojedynczym rachunku. W I poł. 2019 r. wskaźnik ten wyniósł 97,5 transakcji i był wyższy od tego odnotowanego w II poł. 2018 r. o ponad 3 transakcje. Było to możliwe głównie za sprawą wzrostu popularności wykorzystania kart płatniczych. NBP ocenił, że wzrost liczby rachunków przy jednocześnie większej aktywności ich użytkowników sprzyja rozwojowi systemu płatniczego.

Przeczytajcie także: Pekao udostępnił nowy, internetowy serwis transakcyjny

Raport, o którym tu mowa, zawiera też dane na temat liczby fraudów odnotowanych w ubiegłym półroczu przez banki. Statystyki pokazują dynamiczny wzrost liczby oszustw wykonywanych przy użyciu kart. NBP uspokaja jednak, że nic groźnego się nie dzieje. Udział transakcji oszukańczych w całości obrotu kartowego pozostaje bowiem na bardzo niskim poziomie. Inaczej jest jednak w odniesieniu do fraudów przy pomocy przelewów. Więcej na ten temat w tekście Rekordowa liczba i wartość fraudów kartowych – ponad 94 tys. w I poł. 2019 r. Ale NBP uspokaja, że nie ma się czym martwić.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies