Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple znów może mieć problemy z prawem. Tym razem przez karty Apple Card

Jeden z klientów zarzucił wydawcy Apple Card dyskryminację ze względu na płeć

Chodzi o przedsiębiorcę Davida Heinemeiera. W ubiegłym tygodniu napisał on na swoim profilu na Twitterze, że wraz z żoną wystąpili o Apple Card. Heinemeier otrzymał jednak limit kredytowy 20 razy wyższy niż jego małżonka. Przedsiębiorca uważa więc, że to dyskryminacja ze względu na płeć, gdyż oboje prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i mają identyczne dochody.

Przeczytajcie także: Kłopoty Apple Pay z prawem antymonopolowym w Europie

Co ciekawe po tweecie zamieszczonym przez Heinemeiera okazało się, że jego przypadek nie jest odosobniony. Podobne doświadczenie z kartą Apple Card miał też współtwórca firmy Apple Steve Woźniak. Wygląda więc na to, że algorytm odpowiedzialny za wyliczanie wysokości limitów dla użytkowników Apple Card może mieć zaszyte funkcje, które przyznają kobietom niższe kredyty.

Apple wydaje swoje karty kredytowe wspólnie bankiem Goldman Sachs. Instytucja wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że jej decyzje kredytowe opierają się o analizę wiarygodności finansowej klienta. Takie czynniki jak płeć, rasa, orientacja seksualna lub inne podstawy zabronione przez prawo nie mają znaczenia. Niemniej nie odpowiedziano, dlaczego małżonka Davida Heinemeiera mogła otrzymać niższy limit. Być może zaważył na tym scoring kredytowy, który może być różny mimo tych samych dochodów.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadza nowy serwis internetowy

Problemy z limitem Apple Card to nie pierwsze kłopoty prawne, jakie w ostatnim czasie dotykają amerykańskiego producenta smartfonów. Niedawno uwagę unijnych urzędników zwróciła usługa Apple Pay. Służby antymonopolowe UE sprawdzają, czy poprzez cyfrowy portfel amerykańska firma nie łamie przepisów związanych z uczciwą konkurencją. Więcej na ten temat tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies