Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao wprowadza nowy serwis transakcyjny. Zaprasza klientów do testów

Wcześniej przedstawiciele Pekao deklarowali, że wszyscy użytkownicy rachunków osobistych dostaną nowy system przed końcem 2019 r.

Kilku czytelników Cashless, będących jednocześnie klientami Pekao, doniosło o tym, że otrzymało od banku informację o zbliżających się testach nowego serwisu transakcyjnego. Z komunikatu wynika, że nowy system wypróbować będzie mogła wybrana grupa klientów. Aby przystąpić do testów, trzeba zalogować się do dotychczasowego serwisu i kliknąć w zakładkę Nowe Pekao24.

Przeczytajcie także: Pekao będzie zwracać prowizje od kredytów

Ponadto Pekao pisze do klientów, że przez pewien czas funkcjonować będą oba rozwiązania, a więc dotychczasowy system Pekao24 oraz Nowe Pekao24. – Docelowo planujemy pozostawić tylko Nowe Pekao24. Jeśli zapadnie decyzja o wyłączeniu dotychczasowego serwisu internetowego, poinformujemy o tym z odpowiednim wyprzedzeniem – czytam w komunikacie rozesłanym do klientów Pekao. Wygląd nowego systemu przedstawia grafika dołączona do korespondencji.

Pekao pisze także o podstawowych funkcjach Nowego Pekao24. Na ekranie głównym znajdą się więc najważniejsze informacje o posiadanych w banku produktach, historia ostatnich operacji oraz przyciski do wykonania najważniejszych operacji, np. przelewu czy sprawdzenia listy nadchodzących płatności.

Przeczytajcie także: Pekao wyłącza lekki serwis transakcyjny

Dodatkowo w nowym systemie transakcyjnym Pekao znajdą się funkcje ułatwiające zarządzanie domowym budżetem. Moduł analizy finansowej ma pozwalać m.in. na automatyczne grupowanie wpływów i wydatków. Serwis został przygotowany w technice responsywnej RWD co oznacza, że dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest otwierany.

Pekao jest jednym z ostatnich banków na rynku, którego obecny system internetowy nie jest responsywny. Ma też swoje lata i odstaje od dzisiejszych standardów. Konieczność wprowadzenia nowego stała się tym bardziej nagląca, że we wrześniu Pekao jako zdaje się ostatni na rynku wyłączył aplikację na tablety a niedawno także tzw. lekką wersję systemu przeznaczoną do otwierania na smartfonach. A kiedy Nowe Pekao24 dostaną wszyscy klienci? Zapytałem o to biuro prasowe banku. Gdy otrzymam odpowiedź zaktualizuję tekst.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies