Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie do końca udało się ze złotym, to może uda się z inną walutą. Billon wprowadzi cyfrowe euro oparte o blockchain

Billon stworzy testowe rozwiązanie dla austriackiego banku Raiffeisen

W miniony wtorek w warszawskim Hotelu Bristol odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast, tym razem poświęcone technologii blockchain w finansach. Jednym z prelegentów wydarzenia był Jacek Figuła, dyrektor w spółce Billon, który poinformował o nowym projekcie prowadzonym przez jego spółkę. Chodzi o testy typu proof of concept opartego o bockchain cyfrowego euro dla austriackiego banku Raiffeisen.

Przeczytajcie także: Przygotujcie się na wiele wdrożeń opartych o blockchain

Billon wspólnie z 280 innymi fintechami z całego świata brał udział w akceleratorze zorganizowanym przez austriacką instytucję. Polsko-brytyjski fintech został wybrany jako jedna z sześciu firm, które awansowały do dalszego etapu prac akceleratora. Billon przygotować ma testowe rozwiązanie systemu do rozliczeń np. pomiędzy klientami firmowymi Raiffeisena. Rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu cyfrowego odpowiednika euro zapisanego w blockchainie. Billon ma przedstawić rozwiązanie gotowe do wdrożenia przez bank na początku marca przyszłego roku.

Przypomnę, że Billon od kilku lat rozwija systemy oparte o technologię blockchain. Jego pierwszym projektem była aplikacja mobilna, dzięki której można było zamienić złote na cyfrowe odpowiedniki i posługiwać się nimi do płatności w e-commerce, w aplikacjach innych operatorów czy do przelewów P2P. Aby zamienić złote na złote cyfrowe, należało np. wpłacić pieniądze w kasie banku (z Billonem współpracowały Plus Bank i Alior).

Przeczytajcie także: Revolut wprowadza nowe kolory kart metalowych

Billon miał jednak problem z przekonaniem branży finansowej do szerszej współpracy m.in. z tego powodu, że nie posiadał wówczas licencji polskiego nadzoru. Niedawno otrzymał jednak zezwolenie na działanie jako instytucja pieniądze elektronicznego. Jest pierwszym polskim fitechem, który takie zezwolenie zdobył. Aplikacji Billona nie widzę już jednak ani w Google Play ani w App Store.

Natomiast w ostatnim wydarzeniu Cashless Breakfast, obok Jacka Figuły, wzięli też udział m.in. Magdalena Borowik, doraca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Robert Trętowski, wiceprezes KIR, Tadeusz Woszczyński, szef firmy Hitachi w Polsce, Michał Legumina odpowiedzialny za badania i rozwój w firmie Atende oraz Tomasz Sienicki, odpowiedzialny za strategię blockchain w Aliorze. Więcej o tym, co się działo podczas ostatniego Cashless Breakfast możecie przeczytać tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies