Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR ma umowę z KDPW o współpracy nad blockchainem. Instytucje zbudują własną piaskownicę

Wcześniej porozumienie o współpracy w obszarze technologii finansowej KIR podpisał z KNF

KIR poinformował dzisiaj w komunikacie prasowym o nawiązaniu współpracy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych w obszarze rozwijania nowoczesnych usług finansowych. Obie instytucje deklarują realizację wspólnych projektów wykorzystujących technologię blockchain. Zamierzają też zbudować własne środowisko testowe dla nowych usług, tzw. piaskownicę czyli z angielskiego sandbox.

– Dzięki porozumieniu z KIR mamy okazję stworzyć infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanego współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych. Będzie to pozytywnie wpływało na rozwój całego sektora finansowego, a także innych obszarów gospodarki – powiedział Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już ponad 853 tys. terminali płatniczych

Co ciekawe KDPW już ma wcześniejsze doświadczenia z technologią blockchain. Stworzył platformę dla rynku kapitałowego, która od 1 lipca zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Na platformie uruchomiona została także aplikacja eVoting, która pozwala na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.

Natomiast KIR niedawno podpisał podobne porozumienie o współpracy w obszarze fintech zakładające także rozwój usług opartych o blockchain, z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. – Na świecie technologia blockchain znajduje coraz powszechniejsze zastosowania. W Polsce na razie mamy na swoim koncie pionierskie wdrożenia w sektorze finansowym, ale widzimy także niebagatelny potencjał do zastosowania rejestrów rozproszonych w administracji publicznej – mówi Piotr Alicki, prezes KIR.

Przeczytajcie także: Pekao chce mocniej zaangażować się w energetykę odnawialną

Blockchain to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą ilość informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok jest oznaczony czasem utworzenia oraz opatrzony linkiem do poprzedniego bloku, z zakodowanym streszczeniem jego zawartości. Uniemożliwia to dokonanie jakiejkolwiek ingerencji w treści przechowywanych dokumentów. Technologia tworzy zaufane struktury danych, które – przy stosowaniu w usługach cyfrowych – znacznie podnoszą poziom satysfakcji i bezpieczeństwa klientów.

Natomiast wpływ technologii blockchain na rozwój usług finansowych będzie jednym z tematów zbliżającego się Cashless Breakfast. Wydarzenie już za niecały miesiąc w Warszawie. Więcej na jego temat możecie przeczytać tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies