Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najpierw publiczne ostrzeżenie a teraz cofnięcie licencji. Decyzja KNF wobec spółki Jax Pay

Nadzór odebrał firmie Jax Pay zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej

Komisja Nadzoru Finansowego w opublikowanym po dzisiejszym posiedzeniu komunikacie poinformowała m.in. o odebraniu licencji krajowej instytucji płatniczej spółce Jax Pay. Jak wynika z komunikatu KNF, powodem tej decyzji jest fakt, że spółka nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. W szczególności ma chodzić o brak systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej odpowiedniego do rodzaju, skali i stopnia złożoności świadczonych usług. Ponadto osoby, które pośrednio posiadają znaczny pakiet udziałów w Jax Pay, nie dają rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania spółką.

Przeczytajcie także: Jax Pay na liście ostrzeżeń KNF

Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu Jax Pay znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych prowadzonej przez KNF. Rzecznik prasowy nadzoru Jacek Barszczewski tłumaczył wówczas serwisowi cashless.pl, że decyzja o umieszczeniu licencjonowanej firmy na liście alertów wynika z prowadzenia przez nią działalności wykraczającej poza posiadane przez nią zezwolenie (licencja KIP). Jak widać, na ostrzeżeniu się nie skończyło.

Przeczytajcie także: Nest piątym bankiem z zezwoleniem na TPP

Prezes Jax Pay Rafał Markiewicz w rozmowie z serwisem cashless.pl nie krył zaskoczenia decyzją o umieszczeniu kierowanej przez niego spółki na liście ostrzeżeń. Jego zdaniem w ostatnim czasie nikt z KNF nie kontaktował się ze spółką, w związku z tym jej władze nie wiedzą, dlaczego znalazła się ona na liście ostrzeżeń. Z moich nieoficjalnych informacji wynika jednak, że firma zdążyła już przenieść swoją działalność za granicę. Zajmuje się m.in. świadczeniem usług akceptacji płatności realizowanych za pomocą kryptowalut.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies