Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING nadrabia zaległości i udostępnia produkcyjne API. Nie zamierza unikać tzw. opcji fallback

Rozwiązanie wprowadzone dziś przez ING to jeden z efektów unijnej dyrektywy PSD II

Produkcyjny interfejs API, o którym informuje dziś ING, to narzędzie umożliwiające np. fintechom dostęp do danych dotyczących bieżących rachunków prowadzonych przez banki dla klientów. Dzięki temu np. integratorzy płatności internetowych będą mogli inicjować transakcje w środowisku e-commerce, a pożyczkodawcy analizować sytuację finansową osób starających się o kredyty. Konieczność udostępnienia produkcyjnego API to jeden z efektów unijnej dyrektywy PSD II.

Przeczytajcie także: ING wprowadzi wideoweryfikację

ING udostępniając dziś produkcyjne API robi to sporo póżniej niż jego krajowa konkurencja. Wiele banków, w tym Alior, mBank, Getin, Millennium, Pekao czy Santander informowało o tym już w czerwcu. Dzięki temu instytucje chcą uniknąć tzw. opcji fallback, czyli konieczności udostępniania interfejsu awaryjnego na wypadek, gdy ich API nie będzie działać jak należy. Jak informuje biuro prasowe ING, bank ten nie zamierzał występować o zwolnienie z opcji fallback. Dlatego po 13 września uprawnione do tego podmioty w sytuacjach określonych przepisami prawa będą mogły logować się na rachunki swoich klientów prowadzone przez ING za pomocą należących do tych klientów loginów i haseł.

Przeczytajcie także: Kolejne banki z Polski udostępniły prodykcyjne API

Jak pisze w dzisiejszym komunikacie prasowym ING, jego API oparte jest o standard Polish API opracowany pod auspicjami Związku Banków Polskich. Większość instytucji z Polski, by spełnić wymogi dyrektywy PSD II, wykorzystuje właśnie ten standard.

Natomiast już 13 września wchodzą w życie przepisy, które umożliwią korzystanie z API tzw. podmiotom trzecim, a więc np. fintechom albo innym bankom. Tego dnia zmienią się także zasady korzystania z bankowości elektronicznej. Do zalogowania nie zawsze wystarczy login i hasło. Czasem potrzebny będzie dodatkowo kod z SMS-a albo mobilna autoryzacja. Więcej na ten temat – tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies