Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy limit na płatności gotówkowe zostanie znowu obniżony? Ministerstwo Finansów prowadzi w tej sprawie analizy

Poinformował o tym podczas piątkowej konwencji PiS Jan Sarnowski, zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w resorcie finansów

Polska Agencja Prasowa, na którą powołuje się m.in. serwis Business Insider, opublikowała depeszę, w której cytuje przedstawiciela Ministerstwa Finansów wypowiadającego się na temat analiz prowadzonych przez ten resort. Chodzi o zbadanie możliwości obniżenia limitu na płatności gotówkowe. Przypomnę, że obecnie limit taki dotyczy tylko transakcji pomiędzy przedsiębiorcami i wynosi 15 tys. zł. Każda wyższa kwota powinna być płacona bezgotówkowo. W przeciwnym razie nie można zaliczyć jej w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytajcie także: Zwolnienie z opcji fallback dopiero po 13 września

Z wypowiedzi Jana Sarnowskiego, zastępcy dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów wynika, że reprezentowany przez niego resort analizuje możliwość obniżenia tego limitu. Celem takiego działania ma być walka z szarą strefą i ukrywaniem dochodów przed opodatkowaniem. Czynnikiem, który może dodatkowo do tego przekonywać, jest fakt, że w niektórych krajach limit jest dużo niższy i dotyczy także transakcji między osobami a nie tylko firmami. Sarnowski zastrzegł jednak, że decyzji w kwestii obniżenia limitu MF jeszcze nie podjęło.

Przeczytajcie także: ZPP wychodzi z bezgotówkowej koalicji

Obowiązujący obecnie limit na transakcje bezgotówkowe w Polsce został obniżony 1 stycznia 2017 r. Wcześniej kwota była wyższa, bo wynosząca 15 tys., tyle że euro. Decyzja o obniżeniu limitu spotkała się z krytyką niektórych środowisk biznesowych, np. Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ten w geście protestu wystąpił z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, która poparła pomysł zainicjowany przez Narodowy Bank Polski. Myślę, że ponowna obniżka nie będzie łatwa, zwłaszcza, że obecnie bank centralny robi dużo w kierunku zachowania praw gotówkowców. Więcej na ten temat – tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies