Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trojan podmieniający numery rachunków na przelewach znowu groźny. Ostrzeżenie ING

Złośliwe oprogramowanie zmienia numery kont w sposób niewidoczny na ekranie komputera

Na stronie internetowej ING pojawiło się nowe ostrzeżenie przed cyberatakiem. Trojan uaktywnia się w momencie, gdy logujecie się przez przeglądarkę na swój rachunek bankowy i wykonujecie przelew zewnętrzny. Jak pisze Bank Śląski, złośliwe oprogramowanie podmienia wprowadzony przez Was numer rachunku na numer konta, które jest kontrolowane przez przestępców. – Na ekranie komputera tego nie widać – zmiana dotyczy informacji, które przeglądarka wysyła do banku – pisze ING w swoim ostrzeżeniu.

Przeczytajcie także: Jak Santander poradził sobie z wczorajszą awarią kart

W konsekwencji przelew zmodyfikowany przez trojana wysyłany jest na rachunek przestępców. Złośliwe oprogramowanie kolportowane jest w załączniku poczty elektronicznej. Spam może dotyczyć np. zaległych płatności albo ponaglenia wystosowanego przez urzędników administracji publicznej. Po otwarciu załącznika trojan instaluje się na komputerze i uaktywnia później, gdy użytkownik korzysta z bankowości elektronicznej.

Przeczytajcie także: Jedna transakcja bitcoinem to 271 kg CO2 w powietrzu

Atak z podmianą numeru rachunku bankowego znany jest na polskim rynku od dłuższego czasu. Ostrzeżenie wystosowane właśnie przez ING świadczyć może o tym, że przestępcy odgrzebali stary pomysł, a atak znów jest groźny. Jak się przed nim bronić? Bank Śląski pisze, że przede wszystkim lepiej nie otwierać plików dołączonych do korespondencji pochodzącej od nieznanych nadawców. A przed potwierdzeniem przelewu zawsze sprawdźcie numer rachunku widniejący w wiadomości SMS z kodem jednorazowym lub w mobilnej autoryzacji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies