Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jedna transakcja bitcoinem oznacza 271 kg CO2 w powietrzu. To kilkaset tysięcy razy więcej niż przy płatności kartą

Pomyślcie o tym przed podjęciem decyzji o inwestycji w kryptowaluty

Wysoka emisja dwutlenku węgla związana z funkcjonowaniem najpopularniejszej na świecie kryptowaluty wynika z ogromnej ilości energii zużywanej do wydobycia bitcoinów. Obliczenia przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium oraz z Massachusetts Institute of Technology. Ich praca ukazała się 12 czerwca w czasopiśmie "Joule".

Przeczytajcie także: Coraz bliżej do kryptowaluty Facebooka

Zdaniem badaczy co roku komputery, których moc obliczeniowa wykorzystywana jest przy tworzeniu bitcoinów, zużywają prawie 46 TWh energii elektrycznej. Przy założeniu aktualnego udziału energii ze źródeł odnawialnych w poszczególnych regionach świata wyliczono, że funkcjonowanie bitcoina oznacza emisję prawie 23 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Podobną ilość CO2 emitują co roku niektóre kraje takie jak np. Jordania czy Sri Lanka.

Cytowany przez agencję AP Alex de Vries, badacz kryptowalut, który nie uczestniczył w pracach nad raportem, skrytykował metodę jaką posłużono się przy określeniu lokalizacji maszyn służących kopaniu bitcoina. Stwierdził jednak, że przeprowadził badania inną metodą, która potwierdza większość wniosków z badania opublikowanego w "Joule". Mało tego, jest zdania, że jego autorzy przyjęli bardzo zachowawcze szacunki jeśli chodzi o zużycie energii i w rzeczywistości funkcjonowanie bitcoina pożera jej jeszcze więcej.

Alex de Vries uważa, że jednym z podstawowych problemów z bitcoinem jest obsługa płatności realizowanych za jego pomocą. Szacuje, że pojedyncza transakcja bitcoinem wiąże się z emisją ok. 271 kg CO2 – kilkaset tysięcy razy więcej, niż przy płaceniu kartą.

Przeczytajcie także: Autopay już na wszystkich bramkach A1

Jeżeli więc droga jest Wam przyszłość planety, zastanówcie się przez chwilę przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w kryptowaluty. Więcej na ten temat w serwisie green-news.pl. Natomiast w kontekście wpływu różnych instrumentów płatniczych na środowisko warto wspomnieć, że coraz więcej banków pozwala na korzystanie z kart za pośrednictwem smartfona i bez konieczności wyrabiania plastiku. Taką usługę od dawna oferuje np. Santander a niedawno pojawiła się ona np. w Getinie. Więcej o tym tutaj. Niestety, nie natknąłem się jeszcze na żadne badania, z których wynikałoby, jak pod względem wpływu na środowisko w konkurencji z kartami wypada np. gotówka. Dajcie znać, jeśli wiecie coś na temat takiej analizy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies