Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najpierw zastrzegli nazwę Poland coin a teraz dostaną pieniądze na badania nad blockchainem. NCBR dofinansuje projekt PKO

W jego ramach PKO wraz z Politechniką Warszawską zbada możliwość emisji i obrotu tokenami a także oferowania usług wykorzystujących tzw. smart kontrakty

W nadesłanym przed chwilą komunikacie prasowym PKO poinformował o otrzymaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBR przeznaczy ponad 6 mln zł na projekt realizowany przez PKO wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego celem jest zdobycie doświadczeń w zakresie zastosowania technologii blockchain, głównie w obszarze usług wykorzystujących tzw. smart kontrakty oraz emisji i handlu tokenami.

Przeczytajcie także: To może być polska kryptowaluta

Tokeny to cyfrowe odpowiedniki wartości materialnych, takich jak np. akcje czy obligacje, emitowane przy zastosowaniu technologii blockchain. Zdaniem części ekspertów gdyby udało się upowszechnić obrót papierami wartościowymi z wykorzystaniem tej technologii, doszłoby do dużych zmian w całej infrastrukturze związanej z rynkiem kapitałowym. Już dziś emisja tokenów jest jednym ze sposobów na pozyskiwanie kapitału przez startupy fintechowe. Prowadząc projekt badawczy z Politechniką Warszawską PKO chce zwiększyć swoje kompetencje w tym obszarze.

Natomiast smart kontrakty to usługi, które umożliwiają tworzenie cyfrowych umów, minimalizujących problem wystąpienia potencjalnych błędów, a jednocześnie bezpiecznych i tanich. Branża finansowa na świecie wykorzystuje już smart kontrakty np. do sprzedaży ubezpieczeń, gdzie wypłata świadczenia jest realizowana automatycznie po zaistnieniu określonego w umowie zdarzenia, np. spóźnienia samolotu.

Przeczytajcie także: PKO zarejestrował znaki towarowe kojarzące się z kryptowalutami

Natomiast PKO już wykorzystuje technologię blockchain m.in. do tzw. cyfrowego, trwałego nośnika. Bank wspólnie m.in. z KIR-em w ubiegłym roku wprowadził oparty o tę technologię system do wysyłki tzw. dokumentów publicznych, takich jak np. regulaminy czy cenniki. Warto też przypomnieć, że wiosną ubiegłego roku bank zarejestrował w Urzędzie Patentowym kilka znaków towarowych takich jak: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin i Pola coin (więcej na ten temat tutaj). Mianem coin określa się często tokeny emitowane za pomocą technologii blockchain. Najbardziej znanym przykładem coina jest kryptowaluta bitcoin.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies