Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na terminalach jest falka a w internecie będzie to. Opublikowano specyfikację standardu i ikonę płatności w e-commerce

Chodzi o standard SRC, który ma ujednolicić proces płatniczy kartami w e-commerce i m-commerce

EMVCo, czyli konsorcjum założone przez międzynarodowe organizacje płatnicze takie jak Mastercard i Visa, opublikowało pierwszą wersję standardu SRC (Secure Remote Commerce). To rozwiązanie ma za zadanie ujednolicić sposób płatności kartami w internecie. Publikację standardu poprzedziły rozpoczęte pod koniec ubiegłego roku publiczne konsultacje specyfikacji przeprowadzone m.in. z branżą płatniczą.

Przeczytajcie także: Przeczytajcie jeśli jeszcze nie wiecie co to jest standard SRC

O co chodzi ze standardem SRC? Jeżeli dziś idziecie do sklepu i chcecie zapłacić kartą, transakcja za każdym razem przebiega podobnie. Terminale są różne, jedne mają czytnik zbliżeniowy na górze, inne z przodu a jeszcze inne z boku, ale zawsze najpierw deklarujecie sprzedawcy chęć płatności kartą, później na terminalu pojawia się kwota i wówczas musicie do urządzenia zbliżyć lub włożyć kartę a następnie transakcję autoryzować PIN-em, jeśli terminal o to poprosi.

W internecie nie było dotąd ustalonego jednego standardu, stąd proces płatniczy przebiega bardzo różnie. Zdaniem specjalistów to jedna z barier rozwoju transakcji kartowych w e-commerce i m-commerce. Ale teraz ma to się zmienić właśnie dzięki standardowi SRC. Docelowo upowszechnienie tego rozwiązania ma doprowadzić do tego, że dane karty wprowadzać się będzie tylko przy pierwszej płatności w dowolnym sklepie internetowym. Później informacje takie jak numer karty czy data jej ważności będą zaciągać się same z bezpiecznej chmury obliczeniowej. Jak to ma działać, opowiedział serwisowi Cashless Aleksander Naganowski z Mastercarda. Rozmowę z nim na ten temat znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Płatności w sieci wkrótce będą łatwiejsze

Natomiast organizacja EMVCo opublikowała także ikonę, która ma sygnalizować użytkownikom kart, że w danym sklepie czy aplikacji zastosowano standard SRC w procesie płatności. Poniższy symbol ma być internetowym odpowiednikiem falki znanej z terminali płatniczych i oznaczającej, że w danym urządzeniu można płacić zbliżeniowo. Ikona SRC sygnalizująca możliwość łatwej płatności kartą w sieci wygląda tak:

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies