Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na terminalach jest falka a w internecie będzie to. Opublikowano specyfikację standardu i ikonę płatności w e-commerce

Chodzi o standard SRC, który ma ujednolicić proces płatniczy kartami w e-commerce i m-commerce

EMVCo, czyli konsorcjum założone przez międzynarodowe organizacje płatnicze takie jak Mastercard i Visa, opublikowało pierwszą wersję standardu SRC (Secure Remote Commerce). To rozwiązanie ma za zadanie ujednolicić sposób płatności kartami w internecie. Publikację standardu poprzedziły rozpoczęte pod koniec ubiegłego roku publiczne konsultacje specyfikacji przeprowadzone m.in. z branżą płatniczą.

Przeczytajcie także: Przeczytajcie jeśli jeszcze nie wiecie co to jest standard SRC

O co chodzi ze standardem SRC? Jeżeli dziś idziecie do sklepu i chcecie zapłacić kartą, transakcja za każdym razem przebiega podobnie. Terminale są różne, jedne mają czytnik zbliżeniowy na górze, inne z przodu a jeszcze inne z boku, ale zawsze najpierw deklarujecie sprzedawcy chęć płatności kartą, później na terminalu pojawia się kwota i wówczas musicie do urządzenia zbliżyć lub włożyć kartę a następnie transakcję autoryzować PIN-em, jeśli terminal o to poprosi.

W internecie nie było dotąd ustalonego jednego standardu, stąd proces płatniczy przebiega bardzo różnie. Zdaniem specjalistów to jedna z barier rozwoju transakcji kartowych w e-commerce i m-commerce. Ale teraz ma to się zmienić właśnie dzięki standardowi SRC. Docelowo upowszechnienie tego rozwiązania ma doprowadzić do tego, że dane karty wprowadzać się będzie tylko przy pierwszej płatności w dowolnym sklepie internetowym. Później informacje takie jak numer karty czy data jej ważności będą zaciągać się same z bezpiecznej chmury obliczeniowej. Jak to ma działać, opowiedział serwisowi Cashless Aleksander Naganowski z Mastercarda. Rozmowę z nim na ten temat znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Płatności w sieci wkrótce będą łatwiejsze

Natomiast organizacja EMVCo opublikowała także ikonę, która ma sygnalizować użytkownikom kart, że w danym sklepie czy aplikacji zastosowano standard SRC w procesie płatności. Poniższy symbol ma być internetowym odpowiednikiem falki znanej z terminali płatniczych i oznaczającej, że w danym urządzeniu można płacić zbliżeniowo. Ikona SRC sygnalizująca możliwość łatwej płatności kartą w sieci wygląda tak:

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies