Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Piaskownica regulacyjna w Polsce jednak będzie? W jej budowie ma pomagać EBOiR

Projekt ma szansę ruszyć w przyszłym roku

Jak pisze Polityka Insight, wraca pomysł utworzenia w Polsce tzw. piaskownicy regulacyjnej. Dzięki niej młode firmy fintechowe mogłyby testować na tzw. żywym organizmie swoje nowoczesne usługi finansowe bez konieczności posiadania licencji. Piaskownica, o której myśli jednak obecna szefowa departamentu ds. fintech w Komisji Nadzoru Finansowego Magdalena Borowik, to zupełnie inny projekt, niż ten forsowany przez poprzednie kierownictwo KNF.

Przeczytajcie także: Oto Mapa Polskiego Fintechu 2019

Z tekstu w Polityce Insight wynika, że przy tworzeniu obecnie projektowanej piaskownicy regulacyjnej Ministerstwu Finansów i nadzorowi pomagać ma Komisja Europejska oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Obie instytucje podobne projekty miały tworzyć w innych krajach, m.in. na Litwie i Estonii. Wniosek w tej sprawie już został złożony, a obecnie trwa wybór konsorcjum, które ma pomóc w tworzeniu przepisów dla piaskownicy. Polski sandbox ma ruszyć w przyszłym roku.

Przeczytajcie także: BankoPaczkomaty już działają w Polsce

Przypomnę, że w ubiegłym roku KNF jeszcze pod rządami poprzedniego przewodniczącego, Marka Chrzanowskiego przygotowała projekt tzw. wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. Jej operatorami miały być zewnętrzne podmioty takie jak np. bankowe akceleratory fintechów. Rynek czekał już na start projektu, ale po zmianie szefostwa KNF i departamentu ds. fintech już go nie kontynuowano.

Źródło: Polityka Insight

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies