Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ma szansę uczynić z Blika pierwszego jednorożca z Polski. Dariusz Mazurkiewicz nominowany do tytułu Osobowość Fintech 2019

Zwycięzcy fintechowych nagród Cashless zostaną ogłoszeni już w przyszłym tygodniu

30 maja w Warszawie odbędzie się drugie wydarzenie z cyklu Cashless Fintech Evening. W trakcie uroczystej gali wręczone zostaną fintechowe nagrody Cashless w czterech kategoriach. Jedną z nich jest Osobowość Fintech 2019, w której nominowano osoby o największym wpływie na rozwój branży fintech w Polsce. Wczoraj przedstawiłem Wam pierwszą kandydaturę do tej nagrody, czyli dyrektor departamentu ds. fintech w KNF, Magdalenę Borowik. Dziś drugi nominowany, Dariusz Mazurkiewicz.

Mazurkiewicz jest prezesem Polskiego Standardu Płatności, firmy, która zarządza systemem płatności mobilnych Blik. Spółka powstała kilka lat temu w wyniku decyzji prezesów sześciu największych polskich banków. Wprowadzony przez nią system pozwalający na płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, przelewy P2P czy wypłaty gotówki z bankomatów, szybko zdobył sporą popularność. Mazurkiewicz, który objął fotel prezesa PSP po Grzegorzu Długoszu, od początku stawiał na e-commerce jako obszar, dzięki któremu Blik może zdobyć masę krytyczną. I chyba się udało, bo w I kw. bieżącego roku za pomocą Blika wykonano niemal 40 mln transakcji, z czego ok. 75 proc. to płatności w e-commerce.

Największym sukcesem Blika osiągniętym w ostatnim czasie, który bez udziału Dariusza Mazurkiewicza pewnie nie byłby możliwy, jest pozyskanie dużego inwestora, jakim jest Mastercard. Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu, jaka miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, prezes PKO Zbigniew Jagiełło zażartował, że Blik ma szansę być pierwszym polskim jednorożcem. W branży fintech określa się tak startupy, które osiągają wycenę przekraczającą miliard dolarów. Nie wiem, czy aż tyle Blik jest dziś warty. Niemniej ze wszystkich polskich startupów fintechowych to chyba Blikowi jest najbliżej do osiągnięcia miliardowej wyceny, jeśli nie w dolarach to przynajmniej w złotych.

Przeczytajcie także: Ciekawe statystyki na temat wykorzystania terminali w drogówce

Wkrótce przedstawię Wam kolejnego nominowanego w kategorii Osobowość Fintech 2019. Natomiast pozostałe trzy kategorie nagród Cashless to: Fintech Roku (nominowano firmy o największych sukcesach odnotowanych w ostatnich 12 miesiącach), Fintech Future (spółki o największym potencjale rozwojowym na przyszłość) i Projekt Fintech (przedsięwzięcia fintechowe zrealizowane przez tradycyjne instytucje, takie jak banki czy ubezpieczyciele).

Do tytułu Fintech 2019 nominowane zostały: Billon, Blik, LeaseLink, Kontomatik i Przelewy24. Natomiast do nagrody Fintech Future: Carsmile, FinAi, PayPo, Up and Go i SPOS. Z kolei o tytuł Projekt Fintech powalczą: Analizator Kredytowy Biura Informacji Kredytowej, imoje ING Banku Śląskiego, Orlen Pay, SPOS, czyli terminal aplikacyjny wdrażany przez First Data Polska oraz mElements, spółka zależna od mBanku.

O nominacjach do nagród w poszczególnych kategoriach zdecydowała redakcja Cashless. Natomiast zwycięzcy zostaną wyłonieni poprzez głosowanie członków powołanej przez Cashless kapituły nagród. W jej skład weszło kilkunastu uznanych specjalistów i ekspertów działających w polskiej branży fintech i szerzej – w branży finansowej.

Przeczytajcie także: Uber wchodzi w elektryczne samochody

Znaleźli się wśród nich: Bartosz Ciołkowski, szef Mastercarda w Polsce, Joanna Erdman, dyrektor ds. projektów strategicznych mBanku, Rafał Gołębiewski, dyrektor zarządzający Elavonem w Polsce, Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard, Jakub Kiwior, dyrektor Visy na Polskę i Węgry, Adrian Kurowski, szef Visy w Polsce, dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Legal, Adam Matyaszek, wiceprezes IT Card, Krzysztof Polończyk, prezes First Data Polska, Andrzej Poniński, prezes Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności, Robert Trętowski, wiceprezes KIR, Ewa Wernerowicz, prezes Vivusa, Paweł Widawski, prezes fundacji Fintech Poland, Łukasz Wierdak, partner w MCI Capital i Tadeusz Woszczyński, szef Hitachi w Polsce.

Tegoroczny Cashless Fintech Evening odbędzie się 30 maja w Warszawie. Partnerami głównymi wydarzenia zdecydowały się zostać firmy Mastercard oraz Visa. Partnerami Cashless Fintech Evening 2019 są też: ING Bank Śląski, Nest Bank, MCX Systems, PayHolding i Twisto. Przed wręczeniem nagród Cashless zaprezentowane zostanie przygotowywane wspólnie z firmą badawczą Stratosfera badanie Fintechowy GPS dotyczące barier, na które napotykają fintechy na różnych etapach rozwoju oraz sposobów ich pokonywania. Zaprezentowana zostanie także przygotowywana wspólnie z fundacją Fintech Poland Mapa Polskiego Fintechu 2019. To najbardziej kompleksowe na rynku opracowanie na temat polskiej branży fintech.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies