Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Większość banków z Polski już nie chce finansować projektów węglowych. "Za" są wciąż instytucje państwowe

Alior, Pekao i PKO to banki, które gotowe są kredytować inwestycje w energetykę węglową

Na całym świecie banki odchodzą od kredytowania górnictwa węgla oraz projektów energetycznych wykorzystujących ten surowiec. Powodem jest oczywiście destrukcyjny wpływ paliw kopalnych na klimat. Podobnie jest też w Polsce. Na przykład w ubiegłym tygodniu szef Santandera, Michał Gajewski zapowiedział, że kierowany przez niego bank rezygnuje z finansowania projektów węglowych, a w ciągu kilku lat z jego portfela zupełnie znikną kredyty dla przedsiębiorstw obecnych w tej branży.

Przeczytajcie także: Santander rezygnuje z plastiku

W ostatnim czasie podobne decyzje podjęło kilka innych dużych banków działających na polskim rynku. Mowa m.in. o mBanku oraz o ING Banku Śląskim, dla którego mogło być to szczególnie trudne. Bank wywodzi się bowiem z południa Polski, gdzie górnictwo węgla kamiennego ma bogate tradycje. Kilka lat temu z finansowania energetyki opartej o węgiel zrezygnował też BNP Paribas.

Przeczytajcie także: Ta aplikacja pomoże zmierzyć Wasz ślad węglowy

Z ankiety przeprowadzonej dla serwisu Green-news.pl wynika, że na kredytowanie projektów węglowych nie zgadzają się także takie instytucje jak Getin i Credit Agricole. Citi Handlowy nie odpowiedział na pytania, co prawdopodobnie oznacza, że spółki górnicze i tradycyjna energetyka mogą pukać do drzwi tego banku po pieniądze. Niejednoznacznej odpowiedzi udzieliło Millennium. Natomiast trzy instytucje (wszystkie z dużym udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie) a więc Alior, Pekao i PKO zadeklarowały, że wniosek kredytowy na nowy blok energetyczny opalany węglem byłyby w stanie rozpatrzyć. Więcej na ten temat tutaj.

Fot. Flickr CC BY-ND 2.0

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies