Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest ratunek dla kart w internecie

Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza, że rozwiązania MasterPass i V.me spełniają wymogi bezpieczeństwa i mogą być alternatywą dla niechcianego 3D Secure. Ale tylko pod pewnymi warunkami

Przed wydawcami kart płatniczych twardy orzech do zgryzienia. Zgodnie z projektem rekomendacji KNF na temat bezpieczeństwa transakcji płatniczych w sieci, dostawcy usług muszą zapewnić tzw. silne uwierzytelnienie płatności kartami w internecie. Oznacza to konieczność autoryzacji transakcji przynajmniej dwoma niezależnymi sposobami. Obecnie najbardziej znanym system autoryzacji, spełniającym wymogi KNF w tym zakresie jest tzw. 3D Secure.

System ten pozwala na potwierdzanie płatności kartą w internecie hasłem jednorazowym z SMS-a, na tej samej zasadzie jak potwierdza się przelew wykonywany za pośrednictwem systemu bankowości internetowej. Ostatnio kilka banków zdecydowało się na wdrożenie 3D Secure. Mowa np. o Euro Banku. Niestety, instytucje nie są z niego zadowolone, bo nie lubią go klienci. System w poważnym stopniu komplikuje i wydłuża proces płatniczy.

Przeczytajcie także: Tak wkrótce będziecie płacić kartą w internecie

Lepszym rozwiązaniem może być wdrożenie jednego z cyfrowych portfeli oferowanych przez organizacje płatnicze, czyli MasterPassa lub V.me. W tym wypadku klient podczas jednorazowej rejestracji portfela podpina do niego swoje karty, a płatności wykonuje już bez dodatkowych zabezpieczeń a jedynie po zalogowaniu się do swojego portfela. Rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze niż każdorazowe wprowadzanie numeru karty, potwierdzanie transakcji kodem z rewersu plastiku i dodatkowo jeszcze hasłem jednorazowym.

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy portfele cyfrowe spełniają wymogi rekomendacji KNF. Z informacji przekazanych mi przez biuro prasowe komisji wynika, że tak, pod pewnymi wszakże warunkami.

Pierwszym jest stosowanie silnego uwierzytelniania podczas procesu rejestracji karty w portfelu. Banki muszą więc wprowadzić zasadę, że za każdym razem, gdy klient będzie „wkładać" do portfela cyfrowego nową kartę, będzie musiał autoryzować tę operację dodatkowo, np. hasłem jednorazowym z sms-a.

Przeczytajcie także: Pay by link nowej generacji w trzech kolejnych bankach

Drugi warunek dotyczy sposobu dokonywania płatności poprzez portfel cyfrowy. Biuro prasowe KNF wyjaśnia, że w stosunku do niektórych rodzajów transakcji i określonej wartości banki mogą stosować inne, alternatywne sposoby autoryzacji. Zaliczono do nich np. analizę ryzyka transakcji. Domyślam się, że chodzi tu o sytuację, gdy klientowi pozwala się na płatność bez dodatkowej autoryzacji, jeśli np. cyklicznie wykonuje on podobne operacje w tym samym sklepie. Bank musi jednak ustalić limit kwotowy, po przekroczeniu którego będzie wymagana dodatkowa autoryzacja.

Obecnie karty w portfelu MasterPass mogą zarejestrować klienci Raiffeisen Polbanku, a wkrótce będą mogli również użytkownicy kart BZ WBK. Można tego dokonać także za pośrednictwem strony firmy uPaid. Natomiast portfel V.me oferują ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Getin i Raiffeisen Polbank. Visa poinformowała, że na razie wstrzymuje kolejne wdrożenia, najprawdopodobniej z powodu planowanych zmian właścicielskich.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies