Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz więcej pomysłów na dostawy żywności z internetu

Sklepy internetowe na całym świecie poszukują taniego i skutecznego sposobu dostarczania jedzenia

Niedawno pisałem o tym, że Alma i Merlin.pl wspólnie uruchomiły sklep internetowy z żywnością o nazwie Merlinfood. Klienci otrzymali dostęp do ponad 20 tys. produktów z oferty delikatesów. Asortyment obejmuje pełen zakres żywności: od owoców i warzyw przez pieczywo, nabiał i mięso po produkty o długim terminie przydatności.

Pisałem również, że problemem w sprzedaży żywności, jest kwestia sprawnego dostarczania zakupów w tak krótkim czasie, aby warzywa, owoce czy nabiał nadal nadawały się do spożycia. Przy czym nie chodzi o przesyłki kurierskie, które gwarantują krótki czas dostawy, lecz są kosztowne. Chodzi o system clik&collect, który jest tańszy i w związku z tym możliwy do szerszego stosowania. To sytuacja, gdy produkty zamawiacie przez internet i odbieracie samodzielnie w wyznaczonym punkcie, np. w paczkomacie.

Przeczytajcie także: PayPal wprowadza płatności na smartfonie jednym dotknięciem

Sposobu na tańsze dostarczanie żywności poszukują sklepy internetowe na całym świecie. Na przykład holenderska sieć supermarketów Jumbo Supermarketen poinformowała o uruchomieniu setnej lokalizacji w ramach sieci click&collect obsługującej zamówienia spożywcze. Usługa dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej sklepu www.jumbo.com, która została uruchomiona w ubiegłym roku. W ramach oferty klienci mogą odebrać zamówione produkty już następnego dnia w wybranym przez siebie sklepie Jumbo Supermarketen lub w jednym ze specjalnych punktów odbioru.

Innym przykładem rozwiązania przygotowanego dla sektora spożywczego jest usługa oferowana przez ukraińską sieć supermarketów Zakaz.ua, która umożliwia odbiór zamówienia w dogodnym terminie, poza standardowymi godzinami pracy kurierów. W tym celu wykorzystano specjalne pojemniki chłodzące, które utrzymują żywność w odpowiednich warunkach, zapewniając jej świeżość przez długi czas.

Z kolei Amazon wycofał się z zakładanego modelu płatności za usługę Fresh grocery delivery w Los Angeles. Wcześniej informował, że wszyscy jej użytkownicy po 30-dniowym bezpłatnym okresie próbnym będą mogli dalej z niej korzystać pod warunkiem wniesienia rocznej opłaty w wysokości 299 dolarów. Teraz firma deklaruje, że klienci nie będą musieli kupować dodatkowego abonamentu.

- Dostawy dla sektora spożywczego to format usługi, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród właścicieli sklepów, jak i operatorów logistycznych. Przykład Amazona pokazuje jednak, że tego typu rozwiązanie powinno być dokładnie przemyślane i efektywne nie tylko operacyjnie, ale i kosztowo – przy jednoczesnym uwzględnieniu oczekiwań konsumentów – uważa Rafał Brzoska, prezes Integera, właściciela sieci paczkomatów InPost. Brzoska dodaje, że przyszłością handlu tradycyjnego, jak i całego rynku e-commerce – także w zakresie dystrybucji produktów spożywczych – są usługi click&collect.

Przeczytajcie także: Klienci Meritum dostaną nowe numery rachunków i stracą aplikację

- Wchodząc w ten segment z paczkomatami InPost, zaproponujemy najlepiej dopracowaną, kompleksową usługę, możliwą do zastosowania na każdym rynku na świecie. Model, który zostanie niedługo zaproponowany polskim klientom, opiera się na współpracy z wieloma partnerami z różnych branż. Takie rozwiązanie to szansa dla detalistów i sieci spożywczych na rozwijanie własnej sprzedaży online – pilotaż rozpoczniemy jeszcze w tym roku – deklaruje prezes Brzoska.

O specjalnej sieci paczkomatów dostosowanych do przechowywania żywności mówi się co najmniej od 2014 r. Wejście w rynek dostarczania żywności zapowiadał InPost i Poczta Polska. Jak dotąd brakuje jednak konkretów – żadna z firm nie dysponuje siecią urządzeń umożliwiających bezpiecznie przechowywanie artykułów spożywczych.

Merlin.pl, który rozpoczął współpracę z Almą, ma tylko jeden lodówko-paczkomat. Zapowiada, że do końca roku stworzy całą sieć takich urządzeń. Nie chce jednak ujawnić czy zbuduje ją samodzielnie, czy też we współpracy z którymś z operatorów pocztowych. W tym kontekście informacja o premierze nowego modelu dostaw żywności w ramach sieci click&collect InPostu brzmi bardzo interesująco.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies