Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomaty dołują, cashback rośnie. Świeże dane z raportu NBP

Rośnie nie tylko liczba i wartość transakcji, ale i średnia wysokość wypłat gotówki ze sklepowych kas

Wczoraj Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rynku kart w III kw. 2018 r. Szerzej możecie o nim przeczytać tutaj. Ale dokument ten jest skarbnicą tak wielu danych, że trudno opisać je wszystkie w jednym artykule. Dziś chciałbym więc zwrócić Waszą uwagę na ciekawe liczby, o których wczoraj nie wspomniałem, a które obrazują rozwój cashbacku na polskim rynku.

Przeczytajcie także: Rekordy w raporcie NBP na temat kart

Z danych NBP wynika, że usługa ta cieszy się wśród Polaków rosnącą popularnością. W okresie od lipca do września ubiegłego roku wykonali prawie 4,4 mln tego rodzaju transakcji (w III kw. 2017 r. – było to 3,8 mln) a ich wartość wzrosła z ok. 430 mln zł w III kw. 2017 r. do 520 mln w tym samym kwartale roku ubiegłego. Średnia kwota wypłaty wzrosła ze 112 zł do rekordowego poziomu 119 zł.

To wszystko dzieje się oczywiście w sytuacji, gdy zmniejsza się liczba bankomatów (spadek do 22987 sztuk – to najmniej od III kw. 2016 r.) oraz liczba wypłat gotówki z tych urządzeń (kwartalny spadek o 6 mln). Terminali, w których można korzystać z cashbacku, przybywa i w III kw. ub. roku było ich już prawie 240 tys. (rok wcześniej było ich 166 tys.). To pokazuje, że usługa rozwija się zupełnie niezależnie od transakcji gotówkowych w bankomatach.

Przeczytajcie także: Curve jak Revolut będzie wydawać metalową kartę

Cashback to usługa zwana w niektórych materiałach NBP-u "wypłatą sklepową", a przez Mastercarda określana jako "Płać kartą i wypłacaj". Umożliwia podjęcie gotówki z kasy w stacjonarnym sklepie lub punkcie usługowym przy okazji płatności kartą. W przeciwieństwie do wypłaty z bankomatu w ramach cashbacku można wybrać dowolną, nawet najbardziej nierówną kwotę (np. 33,54 zł). Występuje jedynie górny limit wypłaty, który wynosi 300 zł dla kart Visy i 500 zł dla kart Mastercarda.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies