Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP donosi o rekordowych statystykach cashbacku. Jak korzystać z tej usługi, ile gotówki można ze sklepu wypłacić i ile to kosztuje

Według danych banku centralnego w II kw. bieżącego roku Polacy wypłacili z kas sklepowych rekordowe pół miliarda złotych

Z raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych w II kw. 2018 r. wynika, że w okresie tym użytkownicy kart wypłacali gotówkę ze sklepowych kas 4,5 mln razy. Łącznie pobrali w ten sposób ponad 507 mln zł. Oba wskaźniki są rekordowe. Dla porównania w okresie od stycznia do marca 2018 r. wypłat było 3,9 mln na kwotę 439 mln zł.

Przeczytajcie także: Oto lista banków, które pozwalają płacić mobilnie

Wypłaty sklepowe to usługa zwana też cashbackiem a przez Mastercarda - Płać kartą i wypłacaj. Aby z niej skorzystać, wystarczy podczas płatności kartą za zakupy poprosić o wypłatę określonej kwoty. W przeciwieństwie do wypłaty z bankomatu nie musi być ona równa i wynosić np. 50 czy 100 zł. Z kasy można podjąć gotówkę praktycznie o dowolnej wartości, ale nie większej niż 300 zł dla kart Visy i nie większej niż 500 zł dla kart Mastercarda.

Rekordowe statystyki cashbacku odnotowane w II kw. to po części zapewne zasługa rosnącej dostępności tej usługi. Wśród dużych sieci handlowych, które ją oferują znajdziecie np. Żabkę, Freshmarket, Carrefour, Orlen czy Ruch. Na koniec czerwca na polskim rynku było ponad 156 tys. sklepów i punktów usługowych oferujących cashback (wzrost ze 138 tys. na koniec marca). Rośnie także liczba terminali płatniczych obsługujących wypłaty. W czerwcu było ich ponad 225 tys., czyli o niemal 41 tys. więcej niż w marcu.

Przeczytajcie także: Tego nie wolno robić w aplikacji Revolut

Obecnie cashback oferuje swoim klientom kilkanaście dużych banków detalicznych. Z danych NBP wynika, że w dziesięciu z nich usługa jest bezpłatna. Chodzi o Citi Handlowy, ING, mBank, Bank Pocztowy, Millennium, Alior, Credit Agricole, Euro Bank, Deutsche Bank i Getin. Opłatę pobiera pięć instytucji, w tym Santander – 1,5 zł, PKO, KBS i BGŻ BNP Paribas – 1 zł oraz Pekao – 0,99 zł. Mimo tych opłat cashback wydaje się być wygodną alternatywą dla drożejących usług bankomatowych.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies