Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowa popularność płatności zbliżeniowych oraz transakcji kartami w sieci. Jest raport NBP za III kw. 2018 r.

Wkrótce nasycenie terminalami zbliżeniowymi sieci akceptacji kart w Polsce sięgnie 100 proc.

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w III kw. ubiegłego roku. Większość danych w nim zawartych mogliście poznać w serwisie Cashless kilka tygodni temu, gdy opisałem je na podstawie wcześniej znanych już tablic statystycznych. Przypominam je w drugiej części tekstu. Teraz zaś o nowych liczbach.

Bank centralny donosi więc o rekordowej popularności kart płatniczych w internecie. W III kw. 2018 r. płaciliście nimi w sieci 19,2 mln razy i wydaliście w ten sposób 3,4 mld zł. To pierwszy kwartał w historii, gdy liczba płatności online przekroczyła 19 mln a ich wartość – 3 mld zł. W III kw. 2017 r. liczba transakcji wyniosła 12,8 mln a ich wartość – 2,1 mld zł.

Przeczytajcie także: Wkróce 100 proc. terminali w Polsce będzie zbliżeniowa

Z danych NBP wynika również, że rośnie popularność płatności zbliżeniowych. W okresie od lipca do września ubiegłego roku wykonano ich ponad 928 mln i stanowiły już 75,7 proc. wszystkich płatności kartami. Co ciekawe z danych organizacji płatniczych takich jak Mastercard i Visa wynika, że udział płatności bezstykowych jest jeszcze większy. Jednym z czynników powodujących tę różnicę może być fakt, że NBP bierze pod uwagę płatności także innymi kartami takimi jak Diners Club czy American Express, z których wiele jeszcze nie oferuje technologii zbliżeniowej.

Ponadto bank centralny wskazał, że nasycenie sieci terminali płatniczych tymi przystosowanymi do kart zbliżeniowych wynosi już 99,2 proc. (wszystkich POS-ów było we wrześniu ponad 740 tys.). Zgodnie z regulacjami Mastercarda i Visy już od stycznia ub. roku wszystkie terminale na polskim rynku powinny akceptować karty bezstykowe. Widać większość starych urządzeń już zostało wymienionych, ale kilka tysięcy z nich jeszcze zostało na rynku. Visa w dzisiejszym komunikacie opublikowanym kilka godzin temu podała, że jeśli zostaną zastąpione nowymi Polska będzie pierwszym krajem na świecie z siecią akceptacji w 100-proc. przystosowaną do technologii zbliżeniowej.

Z opublikowanego dziś raportu NBP możecie też dowiedzieć się o rosnącym udziale Mastercarda w rynku kart płatniczych. We wrześniu ub. roku plastiki z jego logo stanowiły 45,1 proc. wszystkich (kwartał wcześniej było to 44,4 proc.). Udział kart Visy we wrześniu 2018 r. wynosił 53,9 proc. a kart pozostałych organizacji – 0,9 proc.

Przeczytajcie także: Rekord terminali podczas ostatniego Finału WOŚP

Wracając zaś do danych opisanych już w Cashless wcześniej to warto przypomnieć, że liczba kart w portfelach Polaków na koniec września ubiegłego roku wynosiła 40,4 mln sztuk. To o ok. 200 tys. więcej niż w czerwcu 2018 r. oraz o niecałe 2 mln więcej niż we wrześniu 2017 r. Najwięcej z nich stanowiły oczywiście debetówki, których na koniec III kw. ub. roku było bez mała 32 mln sztuk. Na kolejnym miejscu znalazły się karty kredytowe – 5,872 mln. Kart obciążeniowych było 234 tys. sztuk, przedpłaconych – 2,332 mln a bankomatowych – 397 tys. sztuk. Systematycznie rośnie udział kart zbliżeniowych w całości rynku. We wrześniu 2018 r. było ich 33,5 mln i stanowiły już 82,8 proc. Kwartał wcześniej ich udział wynosił 81,8 proc.

Z danych banku centralnego wynika, że jeszcze szybciej niż liczba kart rośnie liczba i wartość transakcji bezgotówkowych wykonywanych za pomocą plastików. W okresie od lipca do września płaciliście kartami 1,227 mld razy – o 58 mln razy więcej niż w II kw. ub. roku oraz o 223 mln razy więcej niż w III kw. 2017 r. Wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła z 66,6 mld zł w III kw. 2017 r. przez 76,2 mld zł w II kw. ub. roku do niemal 80 mld zł w okresie od lipca do września 2018 r.

Tradycyjnie już zmniejsza się liczba transakcji gotówkowych kartami. W III kw. 2018 r. było ich 181,1 mln – o ponad 5 mln mniej niż kwartał wcześniej oraz o ok. 6 mln mniej niż rok wcześniej. Za to cały czas rośnie wartość wypłat z bankomatów. W III kw. 2018 r. osiągnęły one 86,8 mld zł. W II kw. ubiegłego roku było to 84,8 mld zł a w III kw. 2017 r. – 84,9 mld zł. Liczba bankomatów spadła na koniec września do 22987 sztuk. Sieć bankomatowa jest najmniej liczna od III kw. 2016 r.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies