Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kontomatik z zezwoleniem na dostęp do rachunków bankowych. Dostał licencję od litewskiego nadzoru

To pierwszy fintech rodem z Polski, który może pochwalić się zezwoleniem AIS

Kontomatik to wywodząca się z Polski spółka z grupy niemieckiego Kreditech. Jej prezes Piotr Warsicki właśnie poinformował, że należąca do Kontomatik firma zależna z siedzibą w Wilnie otrzymała licencję na działanie w charakterze AIS. Licencja taka wprowadzona przez dyrektywę PSD II umożliwia świadczenie różnych usług finansowych w oparciu o dostęp do rachunków bankowych klientów indywidualnych.

Przeczytajcie także: Spółka Kontomierz zyska nową nazwę

Wiele wskazuje na to, że Kontomatik jest pierwszym fintechem rodem z Polski, który może pochwalić się posiadaniem licencji AIS. Obsługę prawną zapewniała mu kancelaria dLK Legal. Reprezentujący ją dr Krzysztof Korus podkreśla, że choć formalnie w tym przypadku licencją jest uzyskanie wpisu do odpowiedniego rejestru to nie przypomina to wpisu do rejestru MIP (małe instytucje płatnicze), BUP (biura usług płatniczych) czy rejestru instytucji pożyczkowych. – Proces ten jest tak skomplikowany i obszerny jak w przypadku ubiegania się o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej – mówi przedstawiciel dLK Legal.

Przeczytajcie także: Kontomatik nominowany do tytułu Fintech Roku

Dzięki zdobytemu dziś zezwoleniu na Litwie Kontomatik na zasadzie paszportu europejskiego będzie mógł świadczyć swoje usługi w całej Unii Europejskiej. Spółka powstała w Polsce kilka lat temu pod nazwą Kontomierz i oferowała agregator, pozwalający w jednym miejscu kontrolować rachunki w różnych bankach. Obecnie Kontomierz to marka Kontomatika, pod którą agregator wciąż działa. Ale głównym przedmiotem działalności firmy są usługi dla banków i firm pożyczkowych polegające na dostarczaniu informacji z rachunków klientów ubiegających się o pożyczki i kredyty.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies