Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Kontomatik z zezwoleniem na dostęp do rachunków bankowych. Dostał licencję od litewskiego nadzoru

To pierwszy fintech rodem z Polski, który może pochwalić się zezwoleniem AIS

Kontomatik to wywodząca się z Polski spółka z grupy niemieckiego Kreditech. Jej prezes Piotr Warsicki właśnie poinformował, że należąca do Kontomatik firma zależna z siedzibą w Wilnie otrzymała licencję na działanie w charakterze AIS. Licencja taka wprowadzona przez dyrektywę PSD II umożliwia świadczenie różnych usług finansowych w oparciu o dostęp do rachunków bankowych klientów indywidualnych.

Przeczytajcie także: Spółka Kontomierz zyska nową nazwę

Wiele wskazuje na to, że Kontomatik jest pierwszym fintechem rodem z Polski, który może pochwalić się posiadaniem licencji AIS. Obsługę prawną zapewniała mu kancelaria dLK Legal. Reprezentujący ją dr Krzysztof Korus podkreśla, że choć formalnie w tym przypadku licencją jest uzyskanie wpisu do odpowiedniego rejestru to nie przypomina to wpisu do rejestru MIP (małe instytucje płatnicze), BUP (biura usług płatniczych) czy rejestru instytucji pożyczkowych. – Proces ten jest tak skomplikowany i obszerny jak w przypadku ubiegania się o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej – mówi przedstawiciel dLK Legal.

Przeczytajcie także: Kontomatik nominowany do tytułu Fintech Roku

Dzięki zdobytemu dziś zezwoleniu na Litwie Kontomatik na zasadzie paszportu europejskiego będzie mógł świadczyć swoje usługi w całej Unii Europejskiej. Spółka powstała w Polsce kilka lat temu pod nazwą Kontomierz i oferowała agregator, pozwalający w jednym miejscu kontrolować rachunki w różnych bankach. Obecnie Kontomierz to marka Kontomatika, pod którą agregator wciąż działa. Ale głównym przedmiotem działalności firmy są usługi dla banków i firm pożyczkowych polegające na dostarczaniu informacji z rachunków klientów ubiegających się o pożyczki i kredyty.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies