Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Piotr Warsicki nowym dyrektorem zarządzającym w Kontomierzu. Spółka szykuje się na PSD II?

Kontomierz to jedna z pierwszych firm na polskim rynku wykorzystujących nielubiany przez KNF screen scraping

Dziś w Warszawie rozpoczyna się kolejna edycja konferencji Payment Meeting, której Cashless jest partnerem medialnym. Jeśli spojrzycie na listę prelegentów tego wydarzenia, szybko zauważycie imię i nazwisko Piotra Warsickiego oraz jego nowe miejsce pracy. Manager został właśnie dyrektorem zarządzającym spółki Kontomierz. W ciągu kilku tygodni ma też zostać prezesem spółki. Natomiast dotychczasowy prezes Marcin Truszel ma zostać w spółce na stanowisku członka zarządu.

Przeczytajcie także: Sylwia Bilska odchodzi z Dotpay i eCard

Piotr Warsicki jest osobą dobrze znaną w branży płatniczej. W przeszłości pracował m.in. w Visie, gdzie był odpowiedzialny za wdrażanie cyfrowego portfela V.me. Wcześniej był prezesem spółki mPay, protoplasty płatności mobilnych na polskim rynku, czy członkiem zarządu innej spółki z tego obszaru, a więc SkyCash. Warsicki pełnił też funkcję prezesa Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności.

Natomiast Kontomierz znany jest z oferowania ciekawej usługi – umożliwia zarządzanie z poziomu jednego serwisu rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Pozwala na przykład na analizę wydatków, historii transakcji czy ułatwia prowadzenie domowego budżetu. Wykorzystuje do tego technologię screen scraping, czyli prosi klientów o podanie loginów i haseł do ich rachunków, aby automat mógł ściągnąć historię transakcji. Jak Kontomierz pisze na swojej stronie internetowej, technologia ta jest całkowicie bezpieczna, gdyż oprogramowanie nie przechowuje danych logowania klientów i nigdy nie prosi o hasła jednorazowe.

Przeczytajcie także: Diemko doradza spółce działającej w kryptowalutach

Jak pewnie wiecie, negatywny stosunek do tego rozwiązania ma jednak Komisja Nadzoru Finansowego, która nadzorowanym przez siebie podmiotom zakazała jego wykorzystywania. Natomiast dyrektywa PSD II, która lada dzień ma szansę zostać zaimplementowana przez parlament do polskiego prawa, reguluje kwestię dostępu podmiotów trzecich do rachunków bankowych. Zgodnie z PSD II screen scraping będzie mógł być wykorzystywany, ale tylko w sytuacjach awaryjnych. Prawdopodobnie podstawowym sposobem dostępu do rachunków będzie metoda znana z pay by linków, czyli logowanie na stronie banku po przekierowaniu. Tego rodzaju rozwiązanie znajduje się w projekcie Polish API, nad którym pracuje zespół utworzony przy Związku Banków Polskich.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies