Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Blik będzie zbliżeniowy i międzynarodowy. Operator systemu nawiązał współpracę z Mastercardem

Dzięki umowie Mastercard może wzmocnić swoją pozycję w płatnościach internetowych w Polsce. Blik wprowadzi wreszcie płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych i ma nadzieję na ekspansję zagraniczną.

Informacje o negocjacjach na temat możliwości nawiązania współpracy przez Polski Standard Płatności z jedną z dwóch największych na rynku organizacji płatniczych docierały do mnie od co najmniej półtora roku. Ich prawdziwość uprawdopodabniała też pewna enigmatyczna wypowiedź Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO – udziałowca PSP, jaka padła kilka miesięcy temu na jednej z konferencji prasowych banku. Jagiełło stwierdził wówczas, że nadchodzi czas na umiędzynarodowienie Blika. Informacji tych nigdy nie udało mi się jednak potwierdzić.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadził wpłaty Blikiem we wpłatomatach

Tymczasem podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono nawiązanie strategicznej współpracy między Mastercardem a spółką PSP. W ramach tego partnerstwa operator Blika dostarczy wygodną platformę płatności online. Mastercard z kolei umożliwi użytkownikom Blika korzystanie z technologii zbliżeniowej we wszystkich punktach sprzedaży na świecie akceptujących bezstykowe płatności Mastercard i to już w II poł 2019 r. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services (MDES). Blik zbliżeniowy ma działać także na telefonach z systemem operacyjnym iOS.

Dodatkowo, Mastercard i PSP zapewnią użytkownikom Blika możliwość realizacji płatności w zagranicznych sklepach internetowych z wykorzystaniem opublikowanego niedawno przez organizację EMVCo standardu Secure Remote Commerce (SRC), jak tylko rozwiązanie to będzie dostępne na rynku. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli płacić Blikiem za zakupy w zagranicznym e-commerce. Obaj partnerzy będą też współpracować przy ekspansji Blika na rynkach zagranicznych.

Przeczytajcie także: Za gry Lotto możecie teraz płacić w intrencie kartą i Blikiem

Z informacji przekazanych podczas konferencji prasowej wynika, że Mastercard zainwestuje w operatora Blika. Szef Mastercarda Bartosz Ciołkowski nie chciał jednak zdradzić szczegółów na ten temat. Prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz powiedział natomiast, że współpraca z bankami z Polski ma dla spółki znaczenie strategiczne i tak w przyszłości pozostanie, co może sugerować, że amerykańska organizacja będzie akcjonariuszem mniejszościowym w PSP.

O tym, że Blik ma mieć funkcję zbliżeniową, mówiło się niemal od startu systemu. Dotąd nie udało się jednak tych planów zrealizować, bo technologia, która stoi za płatnościami bezstykowymi, jest opatentowana m.in. przez Mastercarda. W wyniku ogłoszonej dziś współpracy przeszkoda ta znika. Zastanawiam się tylko, czym będzie różnić się płatność zbliżeniowa aplikacją z Blikiem od transakcji tą samą aplikacją tyle że z mobilną kartą HCE i czy klienci się w tym nie pogubią.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies