Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwsze biuro usług płatniczych z zakazem działania za naruszanie obowiązków informacyjnych. Będą kolejne

Nowe podejście KNF do niesfornych BUP-ów to rezultat ignorowania przez wiele z nich ustawy o usługach płatniczych

Z komunikatu po wczorajszym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że nadzór po raz kolejny zajmował się kwestią funkcjonowania w Polsce biur usług płatniczych. I po raz kolejny ukarał jedno z nich za naruszanie obowiązków informacyjnych. Chodzi o biuro działające pod nazwą Przedsiębiorstwo Usługowo Finansowe Michał Końka. Sankcja nałożona na ten podmiot zapowiada nową politykę KNF-u w stosunku do całej branży.

Przeczytajcie także: To już koniec Homepay

Jak głosi wczorajszy komunikat, nadzór zdecydował się zakazać wymienionemu wyżej BUP-owi prowadzenia działalności regulowanej. Powodem były rażące naruszenia obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy o usługach płatniczych. Przypomnę, że biura usług płatniczych to firmy, które prowadzą m.in. tzw. punkty kasowe przyjmujące opłaty za różnego rodzaju rachunki. Są zobowiązane do regularnego przekazywania do KNF-u danych na temat wartości i liczby transakcji wykonanych w danym kwartale oraz przedstawiania dokumentów poświadczających posiadanie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Z komunikatu KNF wynika, że ukarane wczoraj biuro wielokrotnie w przeszłości nie wywiązywało się z tego obowiązku. Kara jest więc surowsza od stosowanych przez nadzór wcześniej, gdy były to zwykle sankcje finansowe. Jest to pierwszy przypadek w historii, gdy KNF zdecydował się zakazać działalności BUP-owi ze względu na niewywiązywanie się z obowiązku przekazywania informacji. Wczorajsze wydarzenie sygnalizuje też, że nadzorowi skończyła się cierpliwość w stosunku do BUP-ów i tego rodzaju decyzji będzie więcej.

Przeczytajcie także: Kolejna firma płatnicza na celowniku KNF

Potwierdza to także rzecznik prasowy instytucji Jacek Barszczewski. – Obecnie prowadzone są dalsze postępowania w sprawie zakazu prowadzenia działalności w charakterze BUP, w związku z rażącym naruszaniem wynikających z ustawy obowiązków. Spośród ponad 1380 BUP wpisanych do rejestru prowadzonego przez KNF, przeciętnie ok. 8-10 proc. nie realizuje obowiązków informacyjnych – podkreśla przedstawiciel KNF. Nadzór już kilka miesięcy temu wspominał, że chce zaostrzyć politykę wobec BUP-ów uporczywie unikających przekazywania informacji o swojej działalności.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies