Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut rośnie w Polsce jak na drożdżach. Z jego usług korzysta już tu 200 tys. klientów

Jesteście oszczędniejsi lub biedniejsi niż inni eurpejscy klienci fintechu. Statystycznie płacicie kartą Revoluta mniej niż Węgier czy Rumun

Revolut poinformował dzisiaj, że ma w Polsce już 200 tys. użytkowników. Na początku sierpnia brytyjski fintech podawał, że obsługuje ok. 170 tys. polskich klientów oraz chwalił się, że w czerwcu i lipcu liczba pobrań jego aplikacji i rejestracji nowych kont przekroczyła 50 tys. oraz że była o jedną trzecią wyższa niż w kwietniu i maju. Wygląda więc na to, że grupa osób korzystających z usług Revoluta w Polsce nadal dynamicznie rośnie.

Przeczytajcie także: Curve zmienia sposób informowania banków o transakcjach

Przy okazji Revolut, jeśli się nie mylę, pierwszy raz podał dokładniejsze statystyki dotyczące płatności dokonywanych za pomocą aplikacji i wydawanych przez siebie kart. Jak czytam w informacji prasowej, sierpniowe transakcje Polaków na koncie i kartą Revolut, czyli doładowania, płatności, przelewy i wypłaty osiągnęły wartość 100 milionów euro. Był to rekordowy miesięczny wolumen obrotów. Wiele spośród tych transakcji zrealizowano poza granicami Polski.

Przeczytajcie także: Revolut: rekordowy wzrost liczby klientów w Polsce

Jak pokazują statystyki, Polacy podczas pobytu za granicą wydają z pomocą Revoluta średnio 2,5 tys. zł, głównie na przelot, nocleg i jedzenie. Szwajcarzy, Brytyjczycy i Irlandczycy wydają odpowiednio 4,3 tys. zł, nieco ponad 4 tys. zł oraz 3,8 tys. zł. Większymi kwotami operują także Czesi, Węgrzy i Rumuni – od ok. 2,8 tys. zł do 3 tys. zł, a podobnymi Litwini. Dane zebrano w wyniku badania przeprowadzonego od czerwca do sierpnia wśród tysiąca użytkowników Revoluta.

Fot. Revolut

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies