Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z zagranicznych urlopów przywieźliście 1,2 mld zł w obcych walutach

To kwota, której nie wykorzystaliście podczas wakacji i która wróciła z Wami do Polski w ciągu ostatnich trzech lat

Jak wynika z badania „2015 Cross Border Spending” przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe, aż 34 proc. Polaków przyznaje się do tego, że gotówkę w obcej walucie niewydaną podczas zagranicznych wyjazdów przechowuje w domu. Średnio ma to być 240 zł. Natomiast u 14 proc. respondentów ta kwota przekracza nawet 400 zł.

Dokładnie tyle samo ankietowanych, czyli 34 proc. deklaruje, że przed powrotem do kraju stara się w ostatniej chwili wydać pozostałe w portfelu forinty czy korony. Najczęściej robi to na lotnisku kupując zwykle przypadkowe i niepotrzebne rzeczy. Natomiast 27 proc. uczestników badania zadeklarowało, że po powrocie do Polski obce waluty wymienia z powrotem na złotówki.

Przeczytaj także: Karta z indywidualnym wizerunkiem już w ofercie Pekao

Zdaniem Małgorzaty O’Shaughnessy, dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe, korzystanie z kart podczas podróży zagranicznych pozwala lepiej zarządzać finansami. – Płacąc kartą wydajemy jedynie tyle pieniędzy, ile chcemy wydać i dzięki temu ograniczamy ilość gotówki w obcej walucie, która pozostaje nam w portfelu – mówi przedstawicielka Visa Europe.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Visy donosi również, że jedną z najważniejszych przyczyn, dla których Polacy zabierają za granicę gotówkę zamiast karty, jest obawa o brak akceptacji tej drugiej u celu podróży. Visa podkreśla, że to bezpodstawne obawy, bo karty są dziś powszechnie akceptowanym instrumentem płatniczym.

Przeczytaj także: Karta bankomatowa wróciła na polski rynek

Warto by jednak do tego dodać, że są kraje gdzie rzeczywiście kartą wydaną przez Polski bank jest trudno zapłacić. Doskonałym przykładem są Niemcy, gdzie powszechnie akceptowane są jedynie karty lokalnego systemu płatniczego. Wyjściem z kłopotu jest zakup np. karty V Pay, która u naszych zachodnich sąsiadów jest traktowana jak karta niemiecka. Niestety, w Polsce klientom indywidualnym wydaje ją bodaj tylko jeden bank – Smart.

Natomiast by ułatwić klientom korzystanie z kart za granicą Visa przygotowała specjalną aplikację na smartfony „Visa Travel Tools”, która oferuje m.in. przelicznik walutowy czy wyszukiwarkę bankomatów. Umożliwia ona również bezpośrednie połączenie telefoniczne z Centrum Pomocy Awaryjnej Visa poprzez które można m.in. zastrzec kartę w wypadku jej utraty. Aplikacja jest dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: VISA, KARTY, V PAY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies