Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank zahamował spadek przychodów z transakcji kartami

Dynamiczny wzrost wartości i liczby płatności bezgotówkowych pozwolił zatrzymać negatywne dla banku skutki obniżenia interchange

Interchange to prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. W ostatnim czasie była kilkukrotnie obniżana w wyniku ustawowych regulacji. Po ostatniej redukcji, której dokonano w styczniu tego roku, spadla do poziomu 0,2-0,3 proc., podczas gdy na początku pobierano nawet ok. 1,6 proc.

Przeczytaj także: mPos w Super Pharmie na razie się nie sprawdził

Co cieszy handlowców, bo płacą mniej za obsługę kart, martwi bankowców, bo zarabiają mniej. I to sporo mniej. Jak podał mBank w II kw. tego roku jego przychody z interchange wyniosły 30,3 mln zł. Były zdecydowanie niższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wówczas wyniosły prawie 69 mln zł.

mBank cieszy się jednak, że spadek wpływów z obsługi transakcji kartami udało mu się zahamować. W I kw. 2015 roku były one jedynie o około jeden milion zł wyższe niż w II kw. Przedstawiciele banku mają nadzieję, że w III kw. przychody z interchange powrócą na ścieżkę wzrostową.

Przeczytaj także: Karta bankomatowa wróciła na polski rynek

Redukcji stawki prowizji towarzyszą silne wzrosty liczby i wartości transakcji bezgotówkowych kartami. W okresie od kwietnia do czerwca klienci mBanku wykonali 75,5 mln płatności o łącznej wartości ponad 5,3 mld zł. W tym samym okresie roku ubiegłego wskaźniki te wyniosły odpowiednio 52,9 mln oraz 4,2 mld zł.

Upublicznione przez mBank dane wskazują na duży udział kart wydanych przez tę instytucję w liczbie i wartości transakcji bezgotówkowych kartami na polskim rynku. Udział ten w I kw. tego roku wynosił ok. 12 proc. Danych dla całego rynku za II kw. jeszcze nie ma.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies