Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gdańsk goni Wrocław i uruchamia testy nowego systemu biletowego. Zbliża się koniec papierowych kartoników

Pierwsze biletomaty umożliwiające zbliżeniową płatność za przejazd bez drukowania papierowego biletu zaczną działać w Gdańsku już w połowie września

Jak donosi serwis trójmiasto.pl, już w pierwszej połowie przyszłego miesiąca w Gdańsku rozpoczną się testy nowego systemu biletowego. Za wdrożenie odpowiedzialna jest spółka Mennica Polska, a więc ta sama, która w marcu bieżącego roku uruchomiła podobne rozwiązanie we Wrocławiu. Testy w Gdańsku będą trwały co najmniej rok i obejmą dwie linie autobusowe 110 i 210 łączące centrum miasta z lotniskiem. W 15 pojazdach zainstalowanych zostanie łącznie ponad 20 urządzeń.

Przeczytajcie także: Kolejne miasta stawiają na systemy biletowe bez papieru

Nowy system umożliwia opłacenie przejazdu komunikacją miejską bez konieczności drukowania papierowego biletu. Wystarczy wsiadając do autobusu wybrać na biletomacie rodzaj biletu i przyłożyć do urządzenia bankową kartę zbliżeniową albo smartfon wyposażony w bezstykowe płatności mobilne. W razie kontroli kartę lub telefon należy zbliżyć do urządzenia kontrolerskiego. W trakcie całego procesu wykorzystywana jest technologia, dzięki której dane klienta są bezpieczne – w systemie nie są przechowywane żadne informacje wrażliwe.

Przeczytajcie także: Jest już nowa metalowa karta od Revoluta

Pierwszym dużym miastem, które zdecydowało się na zastosowanie takiego rozwiązania jest Wrocław. Nowy system biletowy działa tam od marca tego roku. W jego wdrażaniu brała udział m.in. firma First Data Polska. Jej prezes mówił niedawno w wywiadzie dla Cashless, że kolejnymi miastami, z którymi kierowana przez niego spółka będzie kooperować na tym polu, będą Bydgoszcz i właśnie Gdańsk. Pilotaż nowego systemu biletowego na wybranych liniach prowadzi także Łódź, która współpracuje w tym zakresie m.in. z firmą Elavon. Wszystkie te wdrożenia wspierane są przez Mastercarda i Visę, które chwalą się wysokim zaawansowaniem polskiego rynku pod tym względem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies