Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA
BZWBKlight. To fałszywa aplikacja w markecie Google Play. Uważajcie!

Apka nadaje sobie uprawnienia m.in. do odczytywania treści SMS-ów

Jak donosi serwis Niebezpiecznik, w markecie Google Play pojawiła się fałszywa aplikacja banku BZ WBK. Sprawdziłem i rzeczywiście aplikację można pobrać. Do tej pory zrobiło to co najmniej 100 osób. Jak podaje Niebezpiecznik, w trakcie instalacji oprogramowanie to nadaje sobie szerokie uprawnienia, m.in. do odczytywania treści SMS-ów, którymi dostarczane są hasła jednorazowe do potwierdzania transakcji.

Przeczytajcie także: Kolejne oszustwo metodą "na duplikat SIM"

Na fałszywą aplikację można się nabrać. Zarówno ikona jak i opis wyglądają profesjonalnie. To, że jest to program fałszywy, zdradza jedynie nazwa BZWBKlight. Oryginalna apka nazywa się BZWBK24 mobile. Osoby, które szukają w markecie oficjalnej aplikacji banku, powinny też zwrócić uwagę na małą liczbę pobrań oszukańczej aplikacji oraz na nazwę dostawcy usługi – West Corp Services. Z tekstu Niebezpiecznika wynika, że pojawieniu się fałszywki towarzyszy kampania w sieciach reklamowych.

Przeczytajcie także: Ostrzeżenie od PKO dla użytkowników aplikacji IKO

Zakładam, że za chwilę interwencja zaalarmowanego w tej sprawie banku doprowadzi do zablokowania i usunięcia fałszywej aplikacji. Będzie ona jednak znajdować się na urządzeniach osób, które ją pobrały i może stanowić dla nich niebezpieczeństwo. Istnieje też ryzyko, że wkrótce pojawią się jej klony. Ostrzeżcie więc znajomych i pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z aplikacji bankowych – zanim jakąkolwiek zainstalujecie, poczytajcie, co myślą o niej inni użytkownicy.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tekstu biuro prasowe BZ WBK nadesłało krótkie oświadczenie: Znamy problem. Bank podjął działania, aby zminimalizować skutki pojawienia się złośliwej aplikacji oraz usunąć ją ze sklepu. Do klientów skierujemy ostrzeżenie przed tą aplikacją.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies