Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne oszustwo metodą "na duplikat SIM". 400 tys. zł zniknęło z rachunku mieszkanki Kielc

Ta nowa metoda kradzieży pieniędzy staje się coraz popularniejsza wśród internetowych złodziei

Policja poinformowała w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie o nowym przypadku kradzieży pieniędzy metodą "na duplikat SIM”. O tym, na czym polega takie oszustwo, możecie przeczytać tutaj. W skrócie sposób polega na pozyskaniu np. poprzez phishing danych logowania na rachunek bankowy ofiary a następnie wyrobieniu duplikatu należącej do niej karty SIM. Dzięki temu złodzieje mogą dostać się na konto oraz zlecić i autoryzować przelew hasłem jednorazowym otrzymanym na telefon z nową kartą SIM.

Przeczytajcie także: Telekomy nie pomogą w walce z kradzieżami w bankach

Kradzież, o której jest mowa w najnowszym komunikacie policji, zdarzyła się w Kielcach. Złodzieje na cel wzięli 44-letnią kobietę. 26 lipca zalogowali się na jej konto i przelali na kontrolowany przez siebie rachunek 400 tys. zł. Operacja nie udała się im tylko dzięki czujności, jaką wykazali się pracownicy banku prowadzącego dla nich konto. Ich podejrzliwość wzbudził fakt anonsowania wypłaty dużej kwoty z konta, na które dopiero co wpłynęły środki. Więcej na temat tego zdarzenia pisze serwis echodnia.eu.

Przeczytajcie także: Nie instalujcie aplikacji Update Google Market

W metodzie kradzieży, zastosowanej przez złodziei w Kielcach, kluczowe są dwa elementy. Najpierw muszą zdobyć dane logowania na rachunek. I tu odpowiedzialność za to, by im się nie udało, ponoszą przede wszystkim klienci, którzy powinni przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z e-bankowości. Drugim elementem jest uzyskanie duplikatu karty SIM. Ułatwiają to procedury stosowane przez operatorów telefonii komórkowej. Ci czują się jednak zwolnieni z odpowiedzialności za kradzieże pieniędzy w bankach i nie zamierzają zaostrzać stosowanych przez siebie zasad wydawania duplikatów, o czym możecie przeczytać tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies