Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tylko Brytyjczycy będą wydawać więcej mobilnie

Do 2020 roku Wasze wydatki za pomocą smartfona mają wynieść średnio 650 zł miesięcznie

Badanie niezwykle optymistyczne dla polskiego rynku płatności zaprezentowała dzisiaj Visa. Wynika z niego, że za pięć lat przeciętny użytkownik smartfona w Polsce wyda mobilnie ok. 160 zł tygodniowo. To więcej niż średnia dla Unii Europejskiej, która ma wynieść ok. 145 zł i wynik niemal najlepszy na kontynencie. Mobilnie więcej od Was wydawać będą jedynie mieszkańcy Wielkiej Brytanii – ok. 220 zł tygodniowo.

Przeczytaj także: Zakupy internetowe najczęściej robicie w poniedziałek

– Uważamy, że faktyczne tempo rozwoju płatności mobilnych będzie jeszcze szybsze. Opieramy to przekonanie m.in. na sukcesie płatności zbliżeniowych na naszym rynku, które stanowią już ponad 40 proc. wszystkich płatności polskimi kartami Visa – mówi Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

Badani wskazali, że dziś najczęstszym przedmiotem zakupów mobilnych są aplikacje na smartfony i tablety, jedzenie na wynos oraz odzież. W czołowej piątce znalazły się też muzyka oraz elektronika.

Uczestnicy badania deklarują chęć wykorzystania smartfonów także do płatności zbliżeniowych w tradycyjnej sieci sprzedaży. 60 proc. ankietowanych chce to robić w sklepach, 55 proc. w restauracjach a 48 proc. przy płaceniu za transport.

Przeczytaj także: Bruksela chce rozwinąć e-handel

Wskazywać to może na duży potencjał takich rozwiązań jak technologia HCE. Umożliwia ona wykorzystanie smartfonów posiadających moduł komunikacji zbliżeniowej do płatności bezstykowych odbywających się na podobnej zasadzie, jak płatności zbliżeniowymi kartami. Z tym, że w tym wypadku dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji przechowywane są nie na karcie tylko w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja zainstalowana na smartfonie.

Obecnie HCE dostępne jest już w ofercie Pekao. Getin prowadzi testy takiego rozwiązania, a kilka innych banków deklaruje zaawansowane prace w tym zakresie.

Przeczytaj także: Polski m-commerce urośnie najszybciej w Europie

Tymczasem wyniki badania Visy to kolejny sygnał świadczący o ogromnym potencjale, jaki mają płatności mobilne w naszym kraju. Kilka tygodni temu również MasterCard przedstawił analizę, wedle której w ciągu trzech najbliższych lat wartość zakupów wykonywanych za pomocą urządzeń mobilnych urośnie u nas najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Sondaż na zlecenie Visy w okresie od 30 kwietnia do 20 maja 2015 r. przeprowadziła agencja Populus. Objął on kilka europejskich krajów, a w każdym zapytano ok. 2 tys. osób.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies