Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie będzie obowiązkowej terminalizacji, przynajmniej na razie. Ustawa odłożona do zamrażalnika

Komitet Stały Rady Ministrów póki co nie zajmie się ustawą zakładającą obowiązek akceptacji elektronicznych instrumentów płatniczych

Wbrew doniesieniom prasowym sprzed kilku tygodni projekt ustawy o zmianie kilku innych ustaw w związku z rozwojem płatności bezgotówkowych, nie trafił pod obrany Komitetu Stałego Rady Ministrów. I na razie nie trafi. Jak dowiedziałem się nieoficjalnie, rząd postanowił odłożyć prace nad nim przynajmniej na kilka miesięcy. Wygląda więc na to, że do rządzących nie trafiła argumentacja, iż wejście w życie tej ustawy zrównywałoby w prawach użytkowników gotówki i płatności elektronicznych.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa podsumowuje start programu

Przypomnę, że nowe prawo miało nakładać na jednostki administracji publicznej obowiązek umożliwienia wniesienia przez obywateli podatków i innych opłat w formie bezgotówkowej. Obowiązek ten miał dotyczyć także firm, z tym że miał on być wprowadzany stopniowo. W rozporządzeniu Ministerstwa Finansów miało zostać określone, które branże najpierw miały być nim objęte. Mówiło się, że będą wśród nich przede wszystkim gastronomia, hotelarstwo, firmy remontowe czy stacje benzynowe.

Co ważne w projekcie ustawy zapisano, że obowiązek miał dotyczyć akceptacji dowolnego instrumentu elektronicznego. Niekoniecznie musiała być to więc karta bankowa, bo równie dobrze mógł to być Blik czy zwykły przelew. Ponadto projekt ustawy nie przewidywał żadnych sankcji za odmowę przyjęcia płatności w formie bezgotówkowej. Przepisy były więc bardzo łagodne, co zwiększało szansę na ich przyjęcie.

Przeczytajcie także: Już możecie dać kartą na tacę

Odłożenie projektu na półkę może dziwić w sytuacji, gdy władze deklarują walkę z szarą strefą i zabiegają o zwiększenie wpływów podatkowych. Z wielu naukowych badań wynika bowiem, że wzrost udziału pieniędzy bezgotówkowych w obrocie gospodarczym pomaga w tej batalii. Z moich informacji wynika, że powrót do tematu wprowadzenia obowiązku akceptacji płatności bezgotówkowych jest możliwy najwcześniej jesienią bieżącego roku, czyli po wyborach samorządowych.

Decyzja o zamrożeniu prac nad opisywaną tu ustawą może mieć także konsekwencje dla realizowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa programu rozwoju sieci akceptacji kart. Przypomnę, że w jego ramach w małych i średnich firmach instalowane są bezpłatne terminale płatnicze. Wejście w życie ustawy miało pomóc w realizacji ambitnych celów postawionych przed fundacją, czyli podwojenia z 600 tys. do 1,2 mln sztuk POS-ów na polskim rynku. Zresztą z tego co mi wiadomo, w porozumieniu, na mocy którego powołano Polskę Bezgotówkową, rząd zobowiązał się do przygotowania ustawy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies