Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest porozumienie w sprawie bezpłatnych terminali dla firm. W trzy lata sieć POS-ów w Polsce ma się podwoić

Dokument przed chwilą podpisano w gmachu Ministerstwa Rozwoju w Warszawie

Pod porozumieniem podpisali się prezes i wiceprezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz i Jerzy Bańka, Tadeusz Kościński, wiceminister w resorcie rozwoju, Małgorzata O'Shaghnessy i Jakub Kiwior reprezentujący Visę oraz Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercarda w Polsce.

Przeczytajcie także: Groszek pokieruje "Polską Bezgotówkową"

Jak wiecie, na mocy tego dokumentu banki, organizacje płatnicze oraz agenci rozliczeniowi utworzą fundusz, który ma być przez nie zasilony kwotą ok. 600 mln zł w ciągu trzech lat. Większość z tych pieniędzy wpłacą banki komercyjne oraz Mastercard i Visa. Środki pójdą na dofinansowanie instalacji terminali płatniczych w małych firmach, które dotąd nie przyjmują płatności bezgotówkowych. Szacuje się, że dzięki funduszowi sieć POS-ów w Polsce podwoi się (obecnie liczy ponad pół miliona urządzeń).

Funduszem zarządzać będzie fundacja "Polska Bezgotówkowa" powołana w tym celu przez Związek Banków Polskich. Na jej czele stanie Mieczysław Groszek, do niedawna wiceprezes ZBP. Fundacja dofinansowywać będzie instalację i obsługę terminali, dzięki czemu przyjmowanie transakcji bezgotówkowych w pierwszym roku ma być bezpłatne.

Przeczytajcie także: Blik wprowadza nową usługę

Pierwotnie planowano, że dokument zostanie podpisany do końca kwietnia. Sprawa przedłużyła się jednak, jak informują źródła, ze względów technicznych. Rząd zobowiązuje się w porozumieniu m.in. do tego, że będzie działał w kierunku wprowadzenia obowiązku akceptacji kart płatniczych przez firmy korzystające z kas fiskalnych. Ma to na celu zrównanie w prawach konsumentów używających instrumentów bezgotówkowych z tymi, którzy płacą gotówką.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies