Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
"Polska Bezgotówkowa". To nazwa fundacji powoływanej przez ZBP, która będzie terminalizować kraj

Porozumienie rządu z branżą finansową, na podstawie którego fundacja będzie realizować program rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce, ma być podpisane w ciągu najbliższych dni

Pierwotnie planowano, że dokument zostanie podpisany do końca kwietnia. Sprawa się przedłuża, ale jak informują moje źródła, wyłącznie ze względów technicznych. Treść dokumentu została już uzgodniona, a strony mają go sygnować w ciągu kilku najbliższych dni. Rząd zobowiąże się w nim m.in. do tego, że do końca marca przyszłego roku wprowadzi obowiązek akceptacji kart płatniczych przez firmy zobowiązane do fiskalizacji swoich przychodów. Jeżeli tak się nie stanie, druga strona będzie miała prawo odstąpić od porozumienia.

Przeczytajcie także: Instytucje płatnicze będą prawie jak banki

Jak wiecie, na mocy tego dokumentu, banki, organizacje płatnicze i agenci rozliczeniowi utworzą fundusz, który ma być przez nie zasilony kwotą ok. 600 mln zł w ciągu trzech lat. Pieniądze pójdą na dofinansowanie instalacji terminali płatniczych w małych firmach, które dotąd nie przyjmują płatności bezgotówkowych. Więcej na temat zasad realizacji tego projektu możecie przeczytać tutaj.

Przeczytajcie także: Mieczysław Groszek pokieruje terminalizacją firm

Funduszem zarządzać będzie fundacja, tworzona właśnie przy Związku Banków Polskich. Kilka tygodni temu prezes ZBP powiedział podczas konferencji prasowej, że jej prezesem ma zostać Mieczysław Groszek, do niedawna wiceprezes ZBP. Z moich informacji wynika, że fundacja formalnie jeszcze nie powstała. Ale jest już jej statut. Będzie występować pod może mało oryginalną, ale wiele mówiącą nazwą "Polska Bezgotówkowa" a w wersji angielskiej – "Cashless Poland". W jej radzie zasiadać będą przedstawiciele banków, agentów rozliczeniowych, organizacji płatniczych oraz resortu rozwoju.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies