Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o PSD II czeka już tylko na podpis. Sejm przyjął nowe prawo

Posłowie zaakceptowali wszystkie poprawki wniesione do projektu ustawy przez Senat

Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, implementująca do polskiego prawa unijną dyrektywę PSD II. W nocy z czwartku na piątek posłowie, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Komisji Finansów Publicznych, przyjęli wszystkie poprawki zgłoszone do projektu przez Senat. Ustawa ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia.

Przeczytajcie także: Nowe szanse przed usługą mojeID

Jak pewnie wiecie, przepisy PSD II obowiązują od 13 stycznia bieżącego roku. Polska jest więc spóźniona z ich implementacją. Tymczasem zdaniem większości specjalistów dyrektywa ma szansę zrewolucjonizować rynek usług płatniczych. Wprowadza m.in. przepisy regulujące dostęp tzw. podmiotów trzecich, a więc np. fintechów, do rachunków płatniczych prowadzonych przez banki.

Przeczytajcie także: Przyjęto regulację rynku kryptowalut

Samym fintechom ma też ułatwiać życie m.in. dzięki wprowadzeniu krótkiego okresu w jakim Komisja Nadzoru Finansowego ma odpowiadać na ich zapytania. Nowelizacja wprowadza także licencję tzw. małej instytucji płatniczej. Proces ubiegania się o nią ma być maksymalnie uproszczony. Wraz z powołanym niedawno departamentem ds. fintech w KNF oraz planami uruchomienia tzw. piaskownicy regulacyjnej wprowadzenie małych instytucji płatniczych może pomóc Polsce w budowie ważnego regionalnego centrum fintech.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies