Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o PSD II przyjęta jednogłośnie przez Senat. Teraz wraca do Sejmu

Senatorowie wprowadzili do ustawy kilkadziesiąt poprawek, większość o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu przegłosowana została nowelizacja ustawy o usługach płatniczych dostosowująca polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD II. Projekt zawiera też przepisy zaproponowane przez Kancelarię Prezydenta i ułatwiające odzyskanie pieniędzy w razie przelania ich na błędny numer rachunku. Za ustawą z 39 poprawkami redakcyjnymi i doprecyzowującymi było 79 senatorów – wszyscy którzy brali udział w głosowaniu.

Przeczytajcie także: Cashless zaprasza na Payment Meeting

Jak pewnie wiecie, dyrektywa PSD II obowiązuje od 13 stycznia. Polska nie zdążyła więc z jej implementacją na czas, ale opóźnienie nie jest duże. PSD II wprowadza wiele nowych rozwiązań, m.in. nowe podmioty świadczące usługi finansowe. Są to firmy oferujące usługi nazywane PIS (np. płatności internetowe) oraz AIS (np. systemy ułatwiające zarządzanie domowymi finansami).

Aby firmy oferujące PIS i AIS mogły działać, banki będą musiały umożliwiać im dostęp do kont osobistych klientów. Dlatego specjalny zespół przy Związku Banków Polskich opracowuje tzw. Polish API. To standard interfejsu, za pośrednictwem którego podmioty trzecie będą mogły komunikować się z systemami informatycznymi banków. W ciągu najbliższych dni pierwsza wersja standardu Polish API ma zostać opublikowana.

Przeczytajcie także: Sejm przyjął ustawę o PSD II

Z innych rozwiązań wprowadzanych przez ustawę implementującą PSD II warto zwrócić uwagę na przepisy zwiększające ochronę konsumentów – użytkowników różnych instrumentów płatniczych. Wśród nich jest np. zmniejszenie z równowartości 150 euro do 50 euro udziału klienta w kosztach nieautoryzowanych transakcji kartami. Ustawa wprowadza też udogodnienie dla fintechów, czyli licencję małej instytucji płatniczej. Jej uzyskanie ma być o wiele prostsze niż zezwolenia na działanie jako krajowa instytucja płatnicza. Dziś to podstawowa licencja dla fintechów.

Teraz ustawa wraca do Sejmu.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies