Prezydent podpisał dziś ustawę, która ma pomagać w odzyskiwaniu pieniędzy przelanych nie na to konto, na które się chciało
Nie wiem, ile takich sytuacji zdarza się co roku w skali kraju i czy na pewno nie było lepszego sposobu rozwiązania problemów ofiar takich przypadków niż pisanie dla nich specjalnej ustawy. Niemniej tak się właśnie stało, a nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, ułatwiająca odzyskiwanie pieniędzy przelanych na błędne konto, została dziś podpisana przez prezydenta.
Przeczytajcie także: BIK uruchomił usługę credit freeze
Nowe prawo zakłada, że klient, który przelał pieniądze na nie ten rachunek, na który chciał, będzie mógł zgłosić ten fakt do swojego banku lub SKOK-u. Następnie bank lub SKOK będzie miał trzy dni na to, aby poinformować odbiorcę przelewu o pomyłce i konieczności zwrotu pieniędzy. Ten będzie miał z kolei 30 dni na zwrot środków poprzez specjalny rachunek techniczny. Omyłkowy odbiorca ma mieć zapewnioną anonimowość, a przelew zwrotny ma być dla niego zawsze bezpłatny.
Jeżeli odbiorca omyłkowego przelewu zwróci pieniądze, na tym właściwie sprawa się kończy, bo z rachunku technicznego środki w ciągu jednego dnia roboczego mają trafić na konto ich prawowitego właściciela. Inaczej jest natomiast, jeżeli zwrot nie nastąpi w ciągu 30 dni. W takiej sytuacji bank zostanie zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej i będzie mógł przekazać dane nieuczciwego odbiorcy nadawcy przelewu. Ten będzie wówczas mógł złożyć pozew o bezpodstawne wzbogacenie się.
Przeczytajcie także: BZ WBK zamyka aplikacje na Windows
Jak wiecie, konstrukcja numeru rachunku bankowego praktycznie wyklucza możliwość pomyłki polegającej na wpisaniu jednej czy dwóch błędnych cyferek. Po prostu w takiej sytuacji system transakcyjny w banku z automatu powinien zablokować możliwość wykonania przelewu. Bardziej prawdopodobne jest, że przez nieuwagę nadawca przelewu wpisze cały numer konta należący do nie tego odbiorcy co trzeba. I w takich sytuacjach podpisana dzisiaj ustawa zapewne może pomóc.
Natomiast w parlamencie jest jeszcze jedna nowelizacja ustawy o usługach płatniczych implementująca do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PSD II. Senat wprowadził do niej swoje poprawki, a teraz ponownie będzie musiał zająć się nią Sejm. Ustawa zostanie przyjęta prawdopodobnie w maju.
Zostaw komentarz