Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba bankomatów spada kolejny kwartał. Z rynku zniknęły już urządzenia sieci Cashzone

Największą siecią bankomatów pozostaje Euronet a na drugą pozycję awansowała Planet Cash

I kw. 2018 r. na polskim rynku bankomatów przejdzie do historii jako ten, w którym zniknęła znad Wisły ostatnia maszyna z logo Cashzone. Przypomnę, że pod koniec ubiegłego roku właściciel tej sieci, a więc amerykańska firma Cardtronics, postanowiła wycofać się z polskiego rynku. Demontaż urządzeń zaczął się już w IV kw. 2017 r. a zakończył na początku bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Liczba wpłatomatów zbliża się do 7,5 tys.

Decyzja Cardtronics jest jednym z czynników decydujących o tym, że liczba bankomatów działających na polskim rynku kolejny kwartał z rzędu zmniejszyła się. Na koniec marca funkcjonowało 22763 bankomatów, podczas gdy w grudniu ub. roku było ich 22995 a w marcu 2017 r. – 22982. Innym czynnikiem mającym na to wpływ może być demontaż urządzeń sezonowych zlokalizowanych w zimowych ośrodkach turystycznych. Wkrótce większość z nich pojedzie zapewne nad morze.

Ale Cashzone to nie jedyna sieć bankomatowa, która ostatnio zniknęła z polskiego rynku. Podobnie stało się z siecią należącą do Euro Banku. Z tym, że w tym wypadku maszyny nie zostały zdemontowane, tylko zarządzaniem nimi i ich obsługą zajął się Euronet. Firma ta pozostaje największą w Polsce siecią bankomatów liczącą na koniec marca 7217 urządzeń.

Przeczytajcie także: Ponad milion Polaków płaci smartfonami zbliżeniowo

Natomiast na drugie miejsce, dzięki zwiększeniu liczby urządzeń o 745 w stosunku do grudnia, awansowała sieć Planet Cash. Jednak tylko część z tego przyrostu firma zawdzięcza wzrostowi organicznemu. Większość z tej liczby, a więc 644 bankomaty, to urządzenia przypisywane w poprzednich kwartałach bankom z grupy BPS. Spółdzielcy pozostają właścicielami tych maszyn, jednak ich obsługą zajmuje się Planet Cash. Zmiana sposobu liczenia oznacza automatycznie zmniejszenie liczby bankomatów wykazywanych jako obsługiwane przez BPS.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies