Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe regulacje przegłosowane przez Parlament Europejski. Dodatkowe wymogi dla kryptogiełd i wydawców kart przedpłaconych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa

Przegłosowane przez Parlament Europejski regulacje to piąta aktualizacja dyrektywy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AMLD). Zawiera ona nowe przepisy dotyczące giełd umożliwiających inwestowanie w kryptowaluty oraz kart przedpłaconych wydawanych m.in. przez banki. Aktualizacja jest reakcją m.in. na ataki terrorystyczne w Paryżu i Brukseli w latach 2015-2016, w trakcie których przestępcy wykorzystywali karty prepaid oraz kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Urodzenie dziecka zgłosicie przez internet

Zgodnie z przyjętymi przepisami giełdy kryptowalutowe będą musiały weryfikować tożsamość swoich użytkowników. Ponadto, aby kontynuować działalność zgodnie z prawem, będą musiały uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. W przypadku kart przedpłaconych i wirtualnych obniżono próg, od którego wymagana będzie identyfikacja posiadacza. Dotychczas wynosił on równowartość 250 euro a będzie wynosił równowartość 150 euro.

Przeczytajcie także: Ustawa o PSD II przyjęta przez Sejm

Państwa członkowskie UE będą miały półtora roku od publikacji dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej na dostosowanie swojego prawa do nowych przepisów. Przypomnę, że w Polsce niedawno przyjęto nową ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, w której pewne regulacje giełd kryptowalutowych już się znalazły. Instytucje te zyskały status tzw. obowiązanych, co oznacza, że muszą monitorować transakcje w celu wykrycia prania pieniędzy podobnie jak robią to banki. Natomiast wydawnictwo anonimowych kart przedpłaconych zostało praktycznie wyeliminowane z rynku zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies