Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Takiego kwartału jeszcze nie było. Wartość transakcji bezgotówkowych kartami przekroczyła 70 mld zł

W IV kw. 2017 r. kartami wydaliście o ok. 10 mld zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej

Rewelacyjne dane na temat wzrostu popularności kart płatniczych na polskim rynku. Narodowy Bank Polski podał, że w okresie od października do grudnia ubiegłego roku wykonaliście nimi 1218,2 mln różnego rodzaju transakcji. To prawie o 30 mln więcej niż w III kw. i o ponad 170 mln więcej niż w IV kw. 2016. Ostatni okres ubiegłego roku był też pierwszym w historii, gdy liczba transakcji kartami wydanymi przez banki w Polsce przekroczyła 1,2 mld.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce przekracza już 39 mln sztuk

Ale to niejedyny rekord, jaki można znaleźć w najświeższych statystykach banku centralnego. Zapewne nie zaskoczy Was fakt, że za wzrost transakcyjności kart odpowiadają płatności bezgotówkowe. W IV kw. ub. roku było ich 1037,7 mln – o ponad 30 mln więcej niż kwartał wcześniej i o 175 mln więcej niż w IV kw. 2016 r. Liczba transakcji gotówkowych zmniejsza się, ze 184,9 mln w ostatnim okresie 2016 r. do 180,6 od października do grudnia 2017 r.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa sfinansowała już 15 tys. terminali

Natomiast najciekawsze dane możecie znaleźć w tabeli obrazującej wartość operacji wykonanych kartami bankowymi. Okazuje się, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku wynosiła ona 171,5 mld zł. To wzrost w stosunku rocznym o 16 mld zł. I tu również najważniejszym czynnikiem decydującym o tym wzroście jest rosnąca popularność płatności kartami. Wartość transakcji bezgotówkowych w IV kw. 2017 r. po raz pierwszy w historii przekroczyła 70 mld zł i wyniosła 71,5 mld zł. W IV kw. 2016 r. było to 61,6 mld zł. W tym czasie wartość transakcji gotówkowych zwiększyła się z 93,8 mld zł do 100 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies