Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Teraz wszyscy stawiają na cashless. Izraelski parlament przyjął restrykcyjną ustawę antygotówkową

Kneset wprowadził limity na transakcje gotówkowe nie tylko pomiędzy firmami, jak w Polsce, ale i pomiędzy konsumentami

Izrael to kolejny kraj, który wprowadza ograniczenia dla obrotu gotówkowego. Nie wiem, czy takie odgórne nakazy i zakazy to najlepszy pomysł na promowanie płatności elektronicznych, ale pojawiają się one w coraz większej liczbie państw. Izrael nie jest więc wyjątkiem, ale warto odnotować, że przyjęte przez władze tego kraju prawo ustanawia limity na transakcje gotówkowe nie tylko pomiędzy przedsiębiorstwami, co staje się normą na świecie, ale także pomiędzy konsumentami.

Przeczytajcie także: Już 6 tys. firm chce bezpłatny terminal

Nowa ustawa nakłada zatem limit w wysokości równowartości ok. 11 tys. zł na gotówkowe operacje pomiędzy firmami oraz w wysokości równowartości ok. 50 tys. zł na transakcje między osobami fizycznymi. Co ciekawe ograniczenia spotkają także turystów, którzy gotówką będą mogli opłacić transakcję o wartości maksymalnie ok. 55 tys. zł i do tego będą mogli wykonać nie więcej niż pięć takich płatności.

Przeczytajcie także: Bez PIN-u do 100 zł? NBP nie mówi nie

Jak wspomniałem wyżej, limity na transakcje gotówką między przedsiębiorcami są już niemal normą na świecie. Limit taki od lat obowiązuje także w Polsce. Niedawno został obniżony z równowartości 15 tys. euro do 15 tys. zł, co spotkało się z protestami środowisk biznesowych. Przypomnę, że zgodnie z obowiązującymi od ubiegłego roku przepisami w Polsce, firma, która zapłaci więcej niż 15 tys. zł gotówką, nie może takiego wydatku wliczyć w koszty swojej działalności. W Polsce i w większości innych państw nie ma jednak limitów na płatności gotówkowe między konsumentami.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies