Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba kart w Polsce przebiła 39 mln sztuk. Nowy rekord w statystykach NBP

W ciągu ostatniego kwartału ubiegłego roku na rynku przybyło 600 tys. kart, głównie debetowych

Narodowy Bank Polski opublikował dane na temat rynku kart płatniczych w Polsce w IV kw. 2017 r. Wynika z nich jednoznacznie, że karty stają się coraz powszechniejszym instrumentem płatniczym nad Wisłą i coraz więcej Polaków ma w portfelach więcej niż jeden plastik. NBP podał bowiem, że w grudniu 2017 r. banki miały wydanych już 39,1 mln różnego rodzaju kart – o 600 tys. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku i o ok. 2,2 mln więcej niż w grudniu 2016 r.

Przeczytajcie także: Powstaje Mapa Polskiego Fintechu. Zgłoście się!

Biorąc pod uwagę rodzaj kart najwięcej na polskim rynku jest oczywiście debetówek. W grudniu było ich 30,5 mln – o ok. 400 tys. więcej niż we wrześniu. Na drugim miejscu pod tym względem plasują się karty kredytowe. Na koniec 2017 r. było ich 5,815 mln sztuk. To o kilkadziesiąt tys. mniej niż we wrześniu, gdy według NBP było ich 5,898 mln. Liczba kredytówek zatem ponownie spadła i wygląda na to, że po ostatnich niewielkich wzrostach rynek kart kredytowych wraca do trendu spadkowego, co sygnalizowały już dane sprzedażowe prezentowane wcześniej przez Biuro Informacji Kredytowej.

Jeżeli chodzi o karty obciążeniowe, to tu zaskoczenia nie ma – ich liczba powoli i systematycznie zmniejsza się od dłuższego czasu. Tak było też w IV kw. ubiegłego roku. NBP podał, że banki miały wtedy wydanych ok. 240 tys. kart typu charge – o ok. 4 tys. mniej niż kwartał wcześniej. Zadziwiająco mocno, bo o ok. 200 tys. sztuk, wzrosła liczba kart przedpłaconych – w grudniu było ich 2,5 mln. Jest to zaskakujące o tyle, że rynek kart prepaid w Polsce jest przyduszony restrykcyjnymi regulacjami nadzoru i niewiele banków aktywnie je wydaje.

Przeczytajcie także: Raiffeisen Polbank sprzedany

Kolejnym zaskoczeniem jest mocny wzrost liczby kart bankomatowych. Według statystyk banku centralnego na koniec ubiegłego roku w Waszych portfelach było ponad 360 tys. takich kart – to o ok. 100 tys., czyli o kilkadziesiąt procent więcej niż we wrześniu, gdy mieliście ich ponad 260 tys. sztuk. Karty bankomatowe wydawane są w Polsce głównie przez banki spółdzielcze i jeden bank komercyjny, czyli BZ WBK. Z ciekawostek warto jeszcze zauważyć, że karty zbliżeniowe stanowią już 79,6 proc. wszystkich na rynku. W grudniu było ich 31,1 mln.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies