Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dziś Dzień Kobiet, a wczoraj – Wyjścia z Szarej Strefy. Nowy raport Bohdana Wyżnikiewicza

Partnerem opublikowanego dzisiaj opracowania jest Visa, która przez rozwój płatności elektronicznych chce działać na rzecz zmniejszenia zjawiska szarej strefy

Raport, o którym mowa, został przygotowany przez ekspertów Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, na czele którego stoi znany badacz zjawiska szarej strefy w Polsce, dr Bohdan Wyżnikiewicz. Na podstawie swoich szacunków, IPAG określił na 7 marca 2018 roku tzw. Dzień Wyjścia z Szarej Strefy Gospodarczej. Jak wyjaśnia Wyżnikiewicz, oznacza to, że do tego dnia od początku roku roczna wartość dodana teoretycznie tworzona jest w szarej strefie. Po tym dniu produkcja odbywa się umownie wyłącznie w oficjalnym obiegu gospodarczym.

Przeczytajcie także: Visa ułatwi korzystanie z tokenizacji

Jak wynika z analiz ekspertów IPAG, rozmiar szarej strefy w Polsce powoli acz systematycznie się zmniejsza. W ubiegłym roku bowiem Dzień Wyjścia z Szarej Strefy wypadł 9 marca, a w roku 2016 – 10 marca. Według szacunków IPAG, w 2018 r. około 18 proc. produktu krajowego brutto wytworzone zostanie w szarej strefie gospodarczej. Jak można przeczytać w raporcie IPAG, spadek udziału szarej strefy można zauważyć w większości obszarów gospodarki, w tym przede wszystkim w branży paliwowej oraz usługach związanych z hazardem. Negatywnym wyjątkiem jest jednak rynek wyrobów tytoniowych.

W raporcie czytam, że badania empiryczne wskazują, iż skuteczne w walce z szarą strefą mogą okazać się działania systemowe zmierzające do ograniczania kosztów pracy, zmniejszania biurokracji i obciążeń podatkowych nakładanych na przedsiębiorców oraz upraszczania procedur administracyjnych, jak również ograniczanie obrotu gotówkowego. Płatności w ramach szarej strefy, dla zatarcia śladów ukrywanej działalności gospodarczej, realizowane są bowiem prawie wyłącznie za pośrednictwem gotówki.

Przeczytajcie także: Planet Cash uruchomi bankomaty w Chorwacji

W raporcie przytoczono przykłady z przeszłości pokazujące, że wspieranie przez władze rozwoju płatności elektronicznych może przynieść pozytywne efekty w skali makro w zakresie zwalczania szarej strefy. Na przykład w Korei Południowej wprowadzenie obowiązku instalacji terminala płatniczego w sklepach wspartego korzyściami podatkowymi w związku z używaniem kart płatniczych przyczyniło się do wzrostu wpływów podatkowych o 65 proc. w ciągu 5 lat.

Jak mówi Adrian Kurowski, szef Visy w Polsce, reprezentowana przez niego organizacja od lat podejmuje inicjatywy zmierzające do wypierania gotówki z rynku poprzez popularyzację płatności cyfrowych, m.in. dzięki rozbudowie i modernizacji sieci akceptacji. Organizacja m.in. wspiera działalność fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację bezpłatnych terminali w firmach.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies