Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przygotujcie się na ustawę o split payment. Oto 9 banków, w których za rachunek firmowy nie musicie płacić

Jeżeli prowadzicie firmę, ale nie macie jeszcze biznesowego rachunku a będziecie chcieli korzystać z podzielonej płatności, musicie wcześniej założyć odpowiednie konto w banku. Sprawdziłem, gdzie dostaniecie je za darmo lub bezpłatnie pod pewnymi warunkami

Przepisy ustawy o split payment zaczną obowiązywać 1 lipca bieżącego roku. Przypomnę, że rozwiązanie to zakłada, iż firma – odbiorca płatności za faktury, będzie otrzymywać kwotę netto na zwykły rachunek a podatek VAT – na specjalne konto do rozliczeń z urzędem skarbowym. Korzystanie ze split payment ma być początkowo dobrowolne, ale wiązać się będzie z pewnymi korzyściami, np. możliwością szybkiego otrzymywania zwrotów nadpłaconego podatku. Wielu przedsiębiorców może więc być zainteresowanych tzw. podzieloną płatnością.

Przeczytajcie także: Poland coin. Kryptowaluta wg PKO BP?

Okazuje się jednak, że ustawa o split payment dotyczy tylko rachunków biznesowych. Banki nie zaoferują więc możliwości podzielenia płatności na kontach osobistych. Serwis Cashless pisał o tym szerzej tutaj. Jeżeli więc macie firmę i prowadzicie rozliczenia biznesowe z konta prywatnego (szacuje się, że robi tak nawet kilkaset tysięcy mikroprzedsiębiorców) i będziecie chcieli korzystać ze split payment, będziecie musieli założyć nowy rachunek firmowy.

Przeczytajcie także: Rośnie mobilna sprzedaż biletów miejskich

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika jednak, że koszty związane z obsługą kont dla przedsiębiorców są sporo wyższe w porównaniu z tymi dla klientów indywidualnych. Wciąż można jednak znaleźć podstawowe usługi bankowe za darmo lub prawie za darmo a ja sprawdziłem dla Was, gdzie ich szukać. Do największych na polskim rynku banków wysłałem ankietę, w której pytałem o najkorzystniejsze cenowo w ich ofercie konto dla mikrofirmy.

Pięć instytucji odpowiedziało, że oferuje możliwość prowadzenia takiego rachunku bezpłatnie. W kolejnych czterech rachunek będzie darmowy pod pewnymi warunkami, np. jeśli będziecie wykonywać z niego przelewy do ZUS-u lub urzędu skarbowego. W większości z tych banków prowizje pojawiają się jednak przy karcie debetowej, która na szczęście nie jest obowiązkowa. Poniżej znajdziecie listę tych banków wraz z krótkim opisem ich oferty.

Alior
Alior oferuje bezpłatne iKonto Biznes. Bezpłatne są także internetowe przelewy krajowe, w tym oczywiście te do ZUS-u i skarbówki. Zgodnie z deklaracją biura prasowego Aliora użytkownicy iKonta Biznes mają też miesięcznie 5 darmowych przelewów natychmiastowych Express Elixir. Karta debetowa kosztuje 8 zł miesięcznie, chyba że wykonacie przy jej pomocy min. cztery transakcje bezgotówkowe w miesiącu a wówczas i ona będzie bezpłatna. Bank nie pobiera opłat za wypłaty gotówki z bankomatów zlokalizowanych we własnych oddziałach, a także za pięć pierwszych wypłat z urządzeń Planet Cash oraz za pięć wypłat z pozostałych bankomatów w kraju. Przedsiębiorcy realizujący obrót gotówkowy mogą także pięć razy w miesiącu bezprowizyjnie wpłacić utarg korzystając z wpłatomatów Planet Cash.

BZ WBK
Firmowe Konto Godne Polecenia będzie bezpłatne po spełnieniu jednego warunku, a mianowicie wykonaniu przelewu do ZUS o minimalnej wartości 200 zł. W przeciwnym razie opłata za prowadzenie konta wyniesie 25 zł miesięcznie. Za darmo otrzymacie także 15 przelewów miesięcznie. Każdy kolejny to koszt 1 zł. Przelew natychmiastowy kosztuje 8 zł. Opłata miesięczna za kartę debetową to 7 zł, chyba że dokonacie nią transakcji bezgotówkowych na co najmniej 400 zł a wówczas bank nie pobiera prowizji. Wpłaty i wypłaty gotówki realizowane w urządzeniach własnych są bezpłatne. Wypłaty z bankomatów obcych są związane z prowizją w wysokości 3,5 proc., min. 5 zł.

Idea Bank
Nie ma opłaty za prowadzenie rachunku Firma to ja. Darmowe są także wpłaty gotówkowe w oddziałach banku oraz wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju. Zapłacicie natomiast 4,99 zł za obsługę karty, chyba że wykonacie nią co miesiąc transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę min. 400 zł. Przelewy krajowe w systemie Elixir za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej są także bezpłatne. Przelew natychmiastowy Express Elixir to koszt 3,5 zł od transakcji, ale pierwsze dwa w miesiącu otrzymacie za darmo.

ING
Konto Direct dla Firmy jest bezpłatne w przypadku wykonania z niego co najmniej jednego przelewu do ZUS lub skarbówki albo zaksięgowania wpływów w wysokości min. 2 tys. zł. Jeśli nie spełnicie tych warunków opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 9 zł. Spełnienie warunku zwalniającego z opłaty miesięcznej za rachunek pozwoli też na wykonywanie bezpłatnych przelewów krajowych. W przeciwnym wypadku będziecie musieli za nie płacić każdorazowo 90 groszy. Standardowa opłata za kartę wynosi 7 zł. Bank nie pobiera jej, gdy miesięczna wartość transakcji bezgotówkowych przekroczy 300 zł. Bankomaty ING i Planet Cash są bezpłatne. Z urządzeń innych sieci można skorzystać za darmo raz w miesiącu a później płaci się 2,5 zł od transakcji.

mBank
Rachunek mBiznes konto Standard dla jednoosobowej działalności gospodarczej w promocji "Proste konto i 100 zł zwrotu" prowadzony jest bezpłatnie przez 24 miesiące. W okresie promocji konto zapewnia także nielimitowane bezpłatne przelewy Elixir zlecane w serwisie internetowym lub przez aplikację mobilną. Posiadacze rachunku nie będą także płacić za korzystanie z karty debetowej. Transakcje wpłat i wypłat gotówki realizowane w urządzeniach Euronet, Planet Cash oraz BZ WBK są bezpłatne. Prowizja od wypłat gotówki z pozostałych bankomatów krajowych wynosi 3 proc. min. 5 zł. Po upływie 24 miesięcy rachunek nadal może być darmowy, pod warunkiem wykonania minimum jednego przelewu do ZUS w miesiącu. W przeciwnym wypadku opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 9 zł. Za każdy przelew trzeba będzie płacić 1,5 zł, a koszt karty wyniesie 5 złotych, jeśli suma transakcji bezgotówkowych będzie niższa niż 500 zł. Wpłaty we wpłatomatach sieci mBank, Planet Cash i Cashline będą darmowe, natomiast w Euronecie koszt wyniesie 0,2 proc., min. 2 zł. Biuro prasowe mBanku deklaruje, iż niewykluczone, że promocja zostanie jednak przedłużona.

Millennium
Konto Mój Biznes jest prowadzone za 0 zł przez 12 miesięcy dla firm, które funkcjonują krócej niż rok. Standardowo też bank nie pobiera opłaty za rachunek, jeśli zaksięguje wpływy w wysokości min. 1000 zł lub odnotuje wykonanie jednego przelewu do ZUS lub urzędu skarbowego. W pozostałych przypadkach opłata wyniesie 15 zł miesięcznie. Millennium zaoferuje Wam także 20 bezpłatnych przelewów internetowych. Każdy kolejny kosztuje 1 zł. Taka sama opłata pobierana jest za przelewy Express Elixir. Opłata za kartę to 7 złotych lub zero, gdy dokonacie transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł. Wypłata z bankomatu Millennium jest darmowa. Z urządzeń Planet Cash i BZ WBK kosztuje 1 zł a z innych – 3 proc. min 5 zł.

Nest Bank
Tu prowadzenie rachunku firmowego BIZnest Konto także jest darmowe. Nie zapłacicie też za przelewy krajowe Elixir zlecone przez internet, natomiast te zlecone w oddziale lub przez infolinię kosztują 5 złotych. Z kolei przelewy natychmiastowe Blue Cash to odpowiednio 5 zł za te zlecone przez internet i 10 zł w oddziale i na infolinii. Pierwsza karta płatnicza Visa jest bezpłatna. Nic nie będą kosztowały także wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty gotówki we wpłatomatach Euronetu. Bezpłatne są również przelewy europejskie w euro zlecone przez internet.

PKO
PKO Konto Firmowe jest bezpłatne przez 6 miesięcy dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż 12 miesięcy. Po tym czasie rachunek również jest bezpłatny pod warunkiem realizacji płatności do ZUS i transakcji bezgotówkowych kartą debetową na kwotę min. 500 zł. W przeciwnym razie opłata za prowadzenie konta wynosi 25 zł miesięcznie. Przelewy poprzez aplikację IKO są bezpłatne, dodatkowo klient otrzymuje w pakiecie 30 bezpłatnych przelewów internetowych w serwisie internetowym iPKO, w tym także przelewów natychmiastowych Express Elixir. Bank nie pobiera opłaty miesięcznej za kartę. Wypłata gotówki z bankomatu własnego jest darmowa natomiast z bankomatów innych sieci kosztuje 3,5 proc. min. 5 zł.

Raiffeisen Polbank
Korzystanie z konta firmowego pod nazwą Wymarzone Konto dla Biznesu jest tu bezpłatne, podobnie jak wykonanie do 20 przelewów miesięcznie. Jeśli rachunek zostanie zasilony kwotą min. 20 tys. złotych klient otrzyma dodatkowo 40 bezpłatnych przelewów. Poza darmowym pakietem przelew będzie Was kosztował 1,5 zł. Przelew ekspresowy można realizować tylko w systemie SORBNET a koszt takiej transakcji to 35 złotych. Opłata za użytkowanie debetówki wynosi 5 zł miesięcznie. Chyba że będziecie zasilać rachunek kwotą min. 20 tys. miesięcznie wówczas korzystanie z karty będzie bezpłatne. Wypłaty z bankomatów Euronetu są darmowe. Standardowa opłata za wpłatę pieniędzy w kasie banku wynosi 0,35 proc. min. 10 zł. Wpłaty we wpłatomatach sieci Euronet zlokalizowanych w placówkach banku są darmowe.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies