Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank Śląski buduje największą w Europie sieć bankomatów zbliżeniowych

Dziś liczy ona 460 urządzeń, ale do końca roku ma się powiększyć do 800

ING Bank Śląski to pierwszy i na razie jedyny bank w Polsce, który zdecydował się na instalację bankomatów wyposażonych w moduł zbliżeniowy NFC. W tej chwili już 460 urządzeń zlokalizowanych w oddziałach Śląskiego wypłaca gotówkę poprzez zbliżenie karty do odpowiedniego czytnika. Biuro prasowe instytutcji deklaruje, że do końca roku we wszystkich oddziałach banku będzie funkcjonować 800 bankomatów zbliżeniowych. Dzięki temu będzie to największa tego typu sieć w Europie.

Obecnie z urządzeń Śląskiego bezstykowo gotówkę wypłacać mogą jedynie jego klienci. Osoby posiadające karty innych banków muszą korzystać z bankomatów w tradycyjny sposób, czyli poprzez włożenie plastiku do odpowiedniej szczeliny. Przedstawiciele ING deklarują jednak, że w najbliższym czasie funkcjonalność bankomatów zbliżeniowych zostanie udostępniona wszystkim posiadaczom kart.

Wypłata pieniędzy z bankomatu przy wykorzystaniu funkcji zbliżeniowej karty bankowej lub smartfona, jest możliwa dzięki tej samej technologii, którą używa się przy płatnościach bezstykowych dokonywanych w sklepach. Wewnątrz telefonu czy karty znajduje się antena, która pozwala na komunikację z bankomatem zaopatrzonym w odpowiedni czytnik. Brak bankomatów zbliżeniowych sprawia, że użytkownicy mobilnych płatności bezstykowych są pozbawieni łatwego dostępu do gotówki.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystanie z bankomatów zbliżeniowych nie niesie większego ryzyka niż wypłacanie gotówki w tradycyjny sposób. Można pokusić się o stwierdzenie, że to ryzyko jest nawet mniejsze – karta nie jest wkładana do czytnika więc jej właściciel nie musi się obawiać o skopiowanie przez przestępców danych znajdujących się na pasku magnetycznym. Ponadto każda transakcja zbliżeniowa w bankomacie, w przeciwieństwie do transakcji bezgotówkowych w terminalach, jest autoryzowana kodem PIN. To zabezpiecza właściciela przed kradzieżą pieniędzy w razie utraty karty lub smartfona.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies