Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP przygotował raport na temat trwałego nośnika. Stawia na blockchain, nie wyklucza możliwości zastosowania pamięci WORM

Raport został przekazany do UOKiK-u i KNF. Za kilka tygodni decyzja, co dalej

Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej Związek Banków Polskich poinformował o przygotowaniu raportu na temat sektorowego rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika. Chodzi o system wymiany informacji między bankami a klientami, który umożliwiałby eliminację papierowej korespondencji i spełniałby wymogi nadzoru w tej kwestii.

Przeczytajcie także: Nowe oferta kont od Pekao

Jak powiedział wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński, w raporcie zarekomendowano możliwość zastosowania do trwałego nośnika trzech technologii. – Pierwsze z nich to rozwiązanie oparte o tzw. pieczęć elektroniczną i przechowywanie dokumentów w zewnętrznym archiwum umieszczonym u tzw. trzeciej zaufanej strony. Drugi wariant polega na zastosowaniu technologii blockchain z księgą, która może być utrzymywana w zewnętrznym archiwum. I rozwiązanie trzecie, czyli blockchain w wersji kontrolowanej przez bankową spółkę infrastrukturalną np. KIR lub Biuro Informacji Kredytowej, z archiwum w rozproszonej księdze głównej – powiedział przedstawiciel ZBP.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że na obecnym etapie związek nie rekomenduje zastosowania dla trwałego nośnika jednej z tych trzech technologii. To będzie możliwe najwcześniej za kilka tygodni. Natomiast sam raport został przekazany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego. ZBP liczy na ewentualne uwagi nadzoru w tej kwestii.

Przeczytajcie także: Firmę już założycie przez konto w PKO

Warto przypomnieć, że jeśli idzie o zastosowanie technologii blockchain do rozwiązania trwałego nośnika, to testy różnych koncepcji w tym zakresie prowadzi KIR. Pomagają mu w tym m.in. firmy IBM oraz Accenture. Natomiast ZBP podkreśla w dzisiejszej informacji prasowej, że raport przekazany nadzorcom nie obejmuje wszystkich technologii możliwych do zastosowania dla rozwiązania problemu trwałego nośnika. – Nie wyklucza się zaimplementowania przez poszczególne banki innych rozwiązań, w szczególności opartych o technologię WORM – czytam w komunikacie ZBP. WORM to rodzaj serwera gwarantującego niezmienność pliku po jego wprowadzeniu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies