Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W I kw. liczba kart mocno spadła

Dotyczy to już nie tylko kart kredytowych, ale także debetowych

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki na temat rynku kart w Polsce. Nie są one dla banków optymistyczne. Na koniec marca mieliście w portfelach ponad 35,5 mln kart płatniczych, co oznacza że było ich mniej w porównaniu z grudniem ubiegłego roku o ponad pół miliona.

Ważne też, że tak głęboki spadek kwartalny jest wynikiem nie tylko zmniejszającej się liczby kart kredytowych, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Na koniec I kw. mieliście w portfelach 5,972 mln kredytówek, najmniej od 2006 roku i mniej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego o ponad 100 tys. sztuk.

Przeczytaj także: Trzy nowe waluty w bankomatach Euronetu

Ale zmniejszyła się również liczba kart debetowych. W grudniu ubiegłego roku było ich 29,7 mln sztuk a w marcu bieżącego roku – niecałe 29,3 mln. W porównaniu z I kw. 2014 r. kart debetowych jest jednak więcej o ok. milion sztuk.

Wciąż rośnie natomiast rynek kart zbliżeniowych. Na koniec marca było ich 26 mln, w porównaniu do 25,7 mln na koniec grudnia ubiegłego roku oraz 20,9 mln na koniec I kw. 2014 r.

W porównaniu z ostatnim okresem ubiegłego roku w I kw. zmniejszyła się wartość i liczba transakcji bezgotówkowych kartami. Jest to jednak spadek sezonowy. W stosunku do I kw. 2014 roku obie statystyki poprawiają się. Wartość wzrosła z 33,7 mld zł do 40,4 mld zł, a liczba z 581,5 mln do 725,8 mln.

Przeczytaj także: Wciąż nie widać poprawy na rynku kart kredytowych

Jednocześnie zmniejsza się wartość i liczba wypłat gotówki z bankomatów, odpowiednio z 68,8 mld zł do 68 mld zł oraz ze 186,3 mln do 171 mln. Samych bankomatów przybywa. Na koniec marca 2014 roku było ich 19,1 tys. sztuk a w marcu tego roku było ich już 20,9 tys. sztuk.

Rośnie też cash back. Liczba operacji tego typu zwiększyła się z 876,7 tys. do 1,5 mln a wartość z 97,6 mln zł do 157,7 mln zł.

Wciąż dynamicznie przybywa również terminali do płatności kartami. Na koniec I kw. 2015 roku było ich ponad 407 tys. sztuk, z czego 310 tys. to urządzenia zbliżeniowe. Rok wcześniej liczby te wynosiły odpowiednio 333,3 tys. oraz 189 tys.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies