Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
8 mln zbliżeniowych płatności mobilnych w IV kw. 2017 r. Większość wykonali użytkownicy Android Pay

Liderami pod względem transakcji mobilnych na polskim rynku są klienci mBanku

Po informacjach na temat liczby użytkowników HCE oraz Android Pay zapraszam na trzecią, ostatnią już porcję danych z zakresu płatności mobilnych na polskim rynku w IV kw. ubiegłego roku. Tym razem dotyczącą liczby zbliżeniowych transakcji mobilnych w ostatnim okresie 2017 r.

Przeczytajcie także: Już 200 tys. użytkowników Android Pay w Polsce

Jak się okazuje, klienci banków, które zdecydowały się pokazać statystykę transakcyjności, wykonali w okresie od października do grudnia ubiegłego roku bez mała 7,8 mln mobilnych płatności przy wykorzystaniu HCE i Android Pay. W rzeczywistości liczba ta jest zapewne sporo większa, gdyż dwa największe banki na rynku, a więc Pekao i PKO, a także ING i kilka mniejszych instytucji nie zdecydowało się ujawnić danych na ten temat.

Natomiast spośród banków, które statystyki pokazały, największą transakcyjnością może pochwalić się mBank. Użytkownicy Android Pay korzystający z kart wydanych przez tę instytucję płacili mobilnie w minionym kwartale ok. 5,3 mln razy. Sporo mniej transakcji wykonali klienci BZ WBK, Millennium i Aliora. Szczegółowe dane przedstawiają się następująco:

  • mBank (Android Pay) – 5,3 mln
  • BZ WBK (HCE i AP) – 514 tys. i 333 tys. – 847 tys.
  • Millennium (HCE) – 832 tys.
  • Alior (HCE i AP) – 451 tys.
  • T-Mobile UB (HCE i AP) – 226 tys.
  • BGŻ BNP Paribas (AP) – 63 tys.
  • Raiffeisen Polbank (HCE) – 36 tys.
  • SGB (HCE) – 14 tys.
  • Plus Bank (AP) – 0,7 tys.
  • Razem – 7,77 mln

Niestety, w przypadku Aliora i T-Mobile Usług Bankowych znam tylko łączną liczbę transakcji wykonanych przez ich klientów za pomocą HCE i Android Pay, gdyż bank tylko takie dane zdecydował się przedstawić. W przeszłości jednak, gdy publikował oddzielnie statystyki dla każdego z tych rozwiązań, zdecydowana większość transakcji wykonywana była przez osoby korzystające z Android Pay. Użytkowników HCE było w tych bankach po prostu bardzo mało.

Przeczytajcie także: 800 tys. Polaków płaci smartfonem zbliżeniowo

Na tej podstawie szacuję ostrożnie, że klienci obu instytucji wykonali ok. 600 tys. transakcji Android Pay. Wraz z płatnościami klientów pozostałych banków oferujących to rozwiązanie i publikujących dane na temat transakcyjności daje to ok. 6,3 mln płatności Android Pay w IV kw. 2017 r. Wychodzi więc na to, że większość płacących w Polsce mobilnie wykorzystuje do tego celu Android Pay. Pamiętajcie jednak, by nie wyciągać z tego zbyt pochopnych wniosków, gdyż przypominam, że statystyka ta nie obejmuje kilku banków, w tym dwóch największych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies